Praha, 12. 6. 2024 – Od sedmi hodin ráno stáli dnes Obránci zvířat s transparenty, rozvinutým červeným kobercem s obrázky kuřat a s kostýmem přešlechtěného kuřete před nově otevřenou pobočku Albertu v Praze na Břevnově. Pokračuje tak série protestů před nově otevíranými prodejnami supermarketu Albert v rámci kampaně „Albertova krutost“. Obránci zvířat upozorňují na utrpení kuřat, která supermarket prodává pod názvem „Albertovo čerstvé“.

Protest před pobočkou na ulici Bělohorská je třetí obdobnou akcí Obránců zvířat v Praze v posledních dvou měsících. Jako již tradičně obstoupili lidé s transparenty prodejnu Albert, zákazníkům a kolemjdoucím rozdávali letáky a na místě byl i kostým přešlechtěného kuřete. Navíc před prodejnou rozvinuli i červený koberec, po kterém zákazníci museli projít, pokud chtěli do prodejny vstoupit.

Supermarket Albert nabízí svým zákazníkům kuřata z těch nejkrutějších chovů. Místo toho, aby pracoval na zlepšení jejich života, investuje do otevírání dalších a dalších nových prodejen, ve kterých dál zákazníkům nabízí trpící kuřata. Za svého krátkého života zažijí utrpení v podobě polámaných nohou, popálenin od podestýlky, hladu a žízně kvůli jejich neschopnosti pohybu,“ vysvětluje situaci vedoucí kampaně Albertova krutost Radim Trojan.

Dnešní protest zaujal řadu kolemjdoucích, dokonce i auta na silnici zpomalovala, aby si lidé mohli akci prohlédnout. Někteří potenciální zákazníci Albertu z místa po rozhovoru s Obránci zvířat odešli, aniž by prodejnu navštívili. Jiní kolemjdoucí přiznali, že o kampani Albertova krutost už vědí a v Albertu přestali nakupovat.

Albert k zákazníkům v Česku přistupuje jako k zákazníkům druhé kategorie, protože jim stále nabízí přešlechtěná a nemocná kuřata. Přitom v Holandsku a Belgii, kde Albert také působí, už s prodejem rychle rostoucích plemen dávno skončil. Je načase, aby i u nás Albert přijal svou zodpovědnost za životy milionů bezbranných tvorů a naplnil svoje slova o tom, že jim na životech prodávaných kuřat skutečně záleží,“ dodává Trojan.

Kampaň Albertova krutost odstartovala na konci března zveřejněním investigativních videí ze tří chovů, které dodávají kuřata do supermarketu Albert. Dodavatel spojený s těmito chovy podal na Obránce zvířat žalobu a ti teď nesmějí používat v komunikací získané záběry, jejichž pravost dříve v médiích potvrdili samotní chovatelé. Soudní nařízení dokonce zakazuje Obráncům zvířata na webu www.albertovakrutost.cz používat konkrétní slovní spojení popisující podmínky chovu.

Obránci zvířat plánuji v kampani pokračovat až do té doby, dokud Albert svůj přístup ke zvířatům nezmění. Jejich cílem je, aby se Albert veřejně přihlásil k European Chicken Commitment – tedy závazku, který definuje nové standardy pro chov kuřat. Proto budou i protesty před prodejnami nadále pokračovat.

 

Kontakt:

Ivo Krajc, PR koordinátor, telefon 792 291 651, e-mail: [email protected]

 

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace, jejíž vizí je společnost vnímající zvířata jako živé bytosti s vlastními zájmy, nikoliv jako prostředky k lidskému užitku. Usiluje o změny, které jsou v podmínkách současného světa dosažitelné a pozitivně ovlivní co největší počet životů. Do svých kampaní zapojuje širokou veřejnost. Tímto přístupem dosáhla dvou výrazných legislativních úspěchů – zákazu kožešinových farem a klecových chovů slepic v ČR.

 

Cenzurovaný web kampaně Albertova krutost: https://www.albertovakrutost.cz/

 

Fotogalerie z protestu:
https://drive.google.com/drive/folders/1FCr2robXj7GIqpQMNHBJRentC-F4Jagp?usp=sharing

 

Videogalerie z chovů kuřat v ČR:

https://drive.google.com/drive/folders/1UCN5JbYsdDDOvaMh-QFHsdl_BxDQpfeS?usp=sharing

 

Fotogalerie z chovů kuřat v ČR:

https://drive.google.com/drive/folders/1eqneKunl4OGVo4fejRFZFnDO44uxw1P4?usp=sharing