Brno, 16. 5. 2024 – Další tichý protest před prodejnami Albertu v Brně pořádali včera Obránci zvířat. Tentokrát s transparenty, letáky a převlekem zmrzačeného kuřete upozorňovali na podmínky chovaných kuřat pro supermarkety Albert před jeho nově otevřenou pobočkou v Obchodním centru Velký Špalíček. Protestem reagovali i na zákaz zveřejňování investigací z chovů, které dodávají kuřata do supermarketů Albert.

Protest před pobočkou ve Velkém Špalíčku byl již třetí obdobnou akcí Obránců zvířat v Brně v posledním měsíci. Ke konci dubna podobné akce pořádali před pobočkami Albertu na Mendlově a Moravském náměstí. Akce jsou součástí kampaně „Albertova krutost“, jejímž cílem je, aby supermarket Albert přestal prodávat přešlechtěná kuřata.

Polámané nohy, popáleniny od podestýlky, selhávání vnitřních orgánů. To vše se děje kuřatům v chovech pro supermarket Albert. Právě on nese zodpovědnost za otřesné životy těchto zvířat, protože dodavatel jen plní jeho požadavky na podmínky chovu. Jen proto, aby Albert na kuřatech co nejvíc vydělal, tak zvířata zbytečně trpí,“ vysvětluje situaci vedoucí kampaně Albertova krutost Radim Trojan.

Kampaň Albertova krutost odstartovala na konci března zveřejněním investigativních videí ze tří chovů, které dodávají kuřata do supermarketu Albert. Dodavatel spojený s těmito chovy podal na Obránce zvířat žalobu a ti teď nesmějí používat v komunikací získané záběry, jejichž pravost dříve v médiích potvrdili samotní chovatelé. Soudní nařízení dokonce zakazuje Obráncům zvířata na webu www.albertovakrutost.cz používat konkrétní slovní spojení popisující podmínky chovu.

Zakázali nám ukázat lidem pravdu. Pravdu, kterou se nemají možnost dozvědět jakoukoliv jinou cestou, protože utrpení kuřat probíhá za zavřenými vraty, betonovými stěnami a ostnatým plotem. Tato pravda se Albertu ani jeho dodavatelům prostě nehodí, a tak dělají vše pro to, aby ji zakryli,“ hodnotí situaci Trojan.

V kampani budou Obránci zvířat nadále pokračovat. Zakázané záběry z chovů pro supermarket Albert nahrazují záběry z jiných chovů stejného typu a zakázaná slovní spojení na webu začerňují. Podle nich jsou náhradní záběry od těch původních prakticky k nerozeznání, což ukazuje na systémový problém. Dál plánují pořádat také protesty před prodejnami Albert.

Je nejvyšší čas, aby Albert změnil kurz a stejně jako na Západě začal od svých dodavatelů vyžadovat konkrétní změny – chov zdravějších plemen a více prostoru pro každé kuře. Jedině tak dojde ke skutečnému zlepšení,“ uzavírá Trojan.

Odhodlání Obránců zvířat posiluje i podpora veřejnosti. Ke včerejšímu protestu před Velkým Špalíčkem se spontánně připojovali kolemjdoucí. Další lidé si přišli o životních podmínkách kuřat popovídat a někteří mluvili i o tom, že na základě kampaně Albertova krutost přestali v tomto supermarketu nakupovat.


Kontakt:

Ivo Krajc, PR koordinátor, telefon 792 291 651, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace, jejíž vizí je společnost vnímající zvířata jako živé bytosti s vlastními zájmy, nikoliv jako prostředky k lidskému užitku. Usiluje o změny, které jsou v podmínkách současného světa dosažitelné a pozitivně ovlivní co největší počet životů. Do svých kampaní zapojuje širokou veřejnost. Tímto přístupem dosáhla dvou výrazných legislativních úspěchů – zákazu kožešinových farem a klecových chovů slepic v ČR.

 

Cenzurovaný web kampaně Albertova krutost: https://www.albertovakrutost.cz/

Fotografie z tichého protestu 15. 5. ke stažení a volné publikaci:

https://drive.google.com/drive/folders/1kzXSUALouoKKJTRon9gt0ptAyJ6ZEsII?usp=sharing

 

Fotografie z tichého protestu 19. 4. ke stažení a volné publikaci:

https://drive.google.com/drive/folders/1stftIfEMoxm2lYKZX1v0oyBJX9ljyF-x?usp=sharing

 

Videogalerie z chovů kuřat v ČR:

https://drive.google.com/drive/folders/1UCN5JbYsdDDOvaMh-QFHsdl_BxDQpfeS?usp=sharing

 

Fotogalerie z chovů kuřat v ČR:

https://drive.google.com/drive/folders/1eqneKunl4OGVo4fejRFZFnDO44uxw1P4?usp=sharing

 

Odkaz na vysvětlující článek k předběžnému opatření:

https://obrancizvirat.cz/albert-zaloba/

 

Rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích o předběžném opatření:

https://obrancizvirat.cz/wp-content/uploads/2024/05/Albert-predbezne-opatreni.pdf

 

Návrh Albertova dodavatele na vydání předběžného opatření:

https://obrancizvirat.cz/wp-content/uploads/2024/05/Navrh-na-predbezne-opatreni.pdf