Nauč se dělat reálné změny pro zvířata v čtyřměsíčním vzdělávacím programu pro aktivisty

Leží ti v hlavě nějaký problém spojený s chováním lidí ke zvířatům, ať už ve tvém městě nebo na úrovni celé ČR?

Chceš zvířatům aktivně pomoct, ale nevíš, jak přesně na to nebo kde začít?

Máš pocit, že jsi na to sám?

Chceš se dozvědět více o právech zvířat a naučit se dovednosti potřebné pro jejich ochranu?

„Žiju ve městě, kde neznám téměř žádné lidi, kteří by smýšleli o zvířatech stejně jako já. Mám ale kamarádku, se kterou bychom zvířatům chtěly pomáhat více. Chtěly bychom inspirovat lidi u nás ve městě, chtěly bychom rozšířit povědomí o rostlinné kuchyni, možná dokonce uspořádat veganský festival. Napadlo nás proto založit skupinu a najít další aktivisticky založené lidi, kteří by s námi spolupracovali. Máme čas, máme elán, jen nevíme, jak na to.“ Marie

„Letos jsme silvestra slavili v úzkém rodinném kruhu a místo párty až do rána jsme šli spát poměrně brzy. I přes zákaz vycházení nás ale až pozdě do noci budily ohňostroje a petardy. V dalších dnech jsem pak na facebooku viděl fotky mrtvých kačen, které ohňostroje zasáhly, a taky zkrvaveného psa. Prý ze stresu z výstřelů proskočil oknem. A těch případů bývají stovky. Myslím, že ohňostroje u nás nemají co dělat. Potřeboval bych podpořit a poradit, jak na zákaz ohňostrojů v našem městě.“ Jakub

„V našem městském parku nedávno vybudovali voliéru pro sovy pálené. Je však tak malá, že se sovy nemohou prolétnout ani dokola. Neuspokojuje ani další potřeby, které sovy mají (například hnízdění). Ve dne sovy neustále někdo ruší hlasitým křikem. Chci s tím něco udělat.“ Elis

„Bydlím na vesnici, kde většina lidí na zvířata pohlíží „tradičním“ způsobem, tedy jako na obživu, ne jako na živé bytosti. Nejvíce mě trápí situace králíků, kteří nacpaní po několika v malých králíkárnách čekají několik měsíců na smrt. Rád bych vytvořil nějaké osvětové materiály, kde se majitelé králíků dozví něco o jejich přirozených potřebách. Dále by mě také zajímalo, jak efektivně s těmito lidmi mluvit.“ Michal

Máš to podobně? Tak to jsi tu správně!

OBRAZ právě spouští
Akademii aktivismu.

Už potřetí spouštíme vzdělávací program, kde se dozvíš vše, co potřebuješ znát pro efektivní pomoc zvířatům. Ať už jsi aktivním členem OBRAZu nebo o něm slyšíš poprvé.

Chci se zapsat!

Zatím se známe jen trošku?

Koukni na video.

 • 1 projekt, který budeš v průběhu akademie tvořit*
 • 4+ měsíce
 • workshopy, kde si svoje dovednosti zdokonalíš a vyzkoušíš v praxi*
 • 17+ videokurzů, které ti usnadní cestu k realizaci projektu a rozšíří tvé obzory v oblasti práv zvířat a rostlinné kuchyně
 • 3 společná víkendové setkání
 • teambuildingy s lidmi z tvého okolí
 • průběžné konzultace a podpora ve tvém projektu

*Více o projektu se dozvíš níže. Pokud už jsi aktivní v Obráncích zvířat a máš už svoje místo, projekt není podmínkou pro tvoji účast v akademii.

 • úvod do problematiky práv a ochrany zvířat v ČR
 • plánování vlastního projektu
 • jak a kde získat podporu a peníze na pomoc zvířatům
 • propagace projektu
 • plánování a průběh akcí
 • aktivismus a péče o sebe

Během přihlašování do akademie si určíš téma, kterému se chceš věnovat. Pokud budeš mít pochybnosti o svém tématu, můžeme ho ještě společně vyladit. Pokud svoje téma nemáš a přesto se chceš účastnit, níže přinášíme několik vzorových témat. Můžeš si zvolit některé z nich.

Jsi už součástí OBRAZu a na vlastní projekt nemáš kapacitu? Chápeme to, projekt mít nemusíš. Vážíme si času, který věnuješ současným kampaním a jsme rádi, že máš chuť se zdokonalovat.

Každý týden tě čeká jedna aktivita - videokurz, workshop, konzultace nebo úkol, na jejímž základě budeš moci zpracovat další kousek svého projektu a posunout se tak o krok blíž úspěšné pomoci zvířatům. Dozvíš se také spoustu nových informací spojených s ochranou zvířat.

Průběžně budeme ve spojení a tvůj postup můžeme společně konzultovat. Akademii je potřeba se věnovat pravidelně, ne nárazově.

Videokurzy si můžeš pustit kdykoli podle svých časových preferencí, aktivity v reálné čase mají předem daný termín.

OBRAZ sice nebude platit náklady spojené s tvým projektem, ale poradí ti, jak můžeš finance získat.

Díky Akademii aktivismu se staneš součástí stále rostoucí komunity Obránců zvířat. Budeš mít vlastní projekt a k němu výzbroj v podobě spousty užitečných informací a praktických dovedností. A samozřejmě také naši plnou podporu v tom, abys jej zvládl/a úspěšně dokončit. Pro tebe i pro zvířata.

Každý z účastník by měl mít na konci čtyřměsíčního programu dokončený či rozběhnutý projekt, který si na začátku vybral.

Článek: A co od té akademie teda čekat

Termíny

začátek přihlašování: 15. září 2022
uzávěrka přihlášek: 16. října 2022
začátek akademie: 6. listopadu 2022 začneme osobním setkáním v Praze
víkendové setkání: 15. ledna 2023 osobně (místo upřesníme)
závěr akademie: 19. března 2023 osobně v Praze
workshopy: bude upřesněno

Termíny si prosím zapište do diáře už při přihlašování. Účast na osobních setkáních je velmi žádaná.

Vzorové projekty

Chceš se přihlásit do akademie, ale chybí ti konkrétní nápad, co bys mohl/a dělat? Zde přinášíme 5 tipů na projekty, které přispějí k lepšímu světu pro zvířata a s dávnou motivace a naší pomoci je hravě zvládneš dotáhnout do konce.

V současné době není na většině škol žádná výuka, která by žáky vzdělávala k větší citlivosti ke zvířatům. To s sebou do budoucna u některých žáků může nést riziko nízké citlivosti k utrpení zvířat, protože neví, že zvíře například pociťuje emoce, stres či bolest. Často také nevědí odkud produkty, které běžně jedí, pocházejí, protože se ve školním prostředí setkávají pouze s idylickými obrázky zvířátek na louce.

Cestou je tvorba programů pro školy, jejich vedení a spolupráce se školami. Je třeba zaměřit se na nějaké konkrétní téma. POZOR! Tohle téma je pouze pro akademiky, kteří mají možnost docházet dopoledne do škol.

Běžní lidé, kteří se aktivně nezajímají o život např. hospodářských zvířat, často neví, jak tato zvířata žijí a jak s nimi lidé zacházejí.

Pravidelné stánkování na určitém dobře vybraném místě pomáhá přispět k celospolečenské změně při které lidé zvířata nebudou vnímat jen jako zdroj zisku, ale jako plnohodnotné obyvatele této planety. Stánkováním informujete lidi o pravdě, která je skryta za zdmi velkochovů. Můžete se také přidat k nějaké již existující iniciativě a sbírat například podpisy pod petici.

Ohňostroje jsou oblíbenou, ale jinak zcela zbytečnou zábavou, která škodí nejen zvířatům, ale také lidem a životnímu prostředí, ve kterém žijeme. Každoročně oslavy doprovázené pyrotechnikou zabijí, zmrzačí a psychicky poznamenají destitisícetisíce zvířat. Zjisti více tady

Plošný zákaz se nejeví jako úplně průchozí varianta, proto je dobré zaměřit se na nějakou obec či město a pokusit se zákaz zajistit formou vyhlášky. Pokud se to povede, může to být odrazový můstek pro obce v okolí a pro další aktivisty.

Není žádnou raritou, že lidé krmí ptactvo čerstvým pečivem, ale také starým plesnivým pečivem či jiným nevhodným lidským jídlem. Zvířata tak nedostávají potřebné živiny, mají zažívací potíže. Popsané jsou také dlouhodobé zdravotní potíže jako je degenerace tělesných částí a někdy dochází také ke smrti. Zjisti více tady

Možným řešením je důkladná osvěta mezi lidmi na místech, kde ke krmení ptactva nejvíce dochází například prostřednictvím informačních tabulí.

Témata spojená s právy zvířat je potřeba držet stále živá mezi lidmi. Co takhle zasloužit se o to, aby se o vašem vybraném prozvířecím tématu dozvědělo celé vaše město? Poradíme, jak na to.

Cena

 • 500 Kč (symbolicky)
 • 2000 Kč (podpora OBRAZu)
 • stipendium (zdarma)

Chci se přihlásit! Co pro to mám udělat?

Přihlašování do třetího ročníku Akademie aktivismu je u konce. V případě, že se přesto chcete zapojit, napište na [email protected]

Akademií aktivismu tě provedou Terka a Bára. Obrať se na ně v případě dotazů.

[email protected]
[email protected]