Opuštěné zvíře

Víte o zvířeti, které někdo nechal napospas svému osudu? Nechal psa přivázaného v lese u stromu nebo se před měsícem odstěhoval a králíci zůstali v králíkárně?

Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání č. 246/1992 Sb., § 4 odstavec 1) písmeno t) se považuje za týrání zvířete opuštění zvíře s výjimkou zvířete volně žijícího s úmyslem se ho zbavit nebo zvíře vyhnat.

Pokud jste si jisti, že zvíře bylo opuštěno, neodkladně nahlaste tuto skutečnost na konkrétní obec, pod kterou spadá místo nálezu zvířete a podnět (vzor naleznete níže) odešlete také na e-mail e-podatelny konkrétní krajské veterinární správy, jejichž seznam naleznete zde.

Vzor podnětu pro Krajskou veterinární správu:

Dobrý den,

ráda bych nahlásila nález opuštěného zvířete. Jedná se o psa menšího vzrůstu, může to být kříženec jezevčíka. Adresa je Ulicová 123, Praha 1, 123 45. Tento pes je zde opuštěný v kotci. Všude se tam nachází neodklizené výkaly. Majitel Petr Novák se odstěhoval před 14 dny a psa tam nechal. Voda a jídlo mu v miskách chybí, sousedi se o něj trochu starají. Bez jejich pomoci by pes již dávno umřel.

Tímto podávám podnět k prošetření, neboť se domnívám, že se jedná o týrání zvířat. Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání č. 246/1992 Sb., § 4 odstavec 1) písmeno t) se považuje za týrání zvířete opustit zvíře s výjimkou zvířete volně žijícího s úmyslem se ho zbavit nebo zvíře vyhnat.

Žádám Vás, aby mi bylo sděleno, jak s případem bylo naloženo a jaké jsou výsledky šetření.

Děkuji a jsem s pozdravem,

Jméno Příjmení
Adresa
Kontakt (telefon, e-mail)

Pokud se případ nepovedlo vyřešit ve spolupráci s úřady, obraťte se na nás.

Nahlásit týrání OBRAZu

Nejčastější situace

Hospodářské zvíře v nevhodných podmínkáchPes držený venku na řetězu nebo v kotciNález volně žijícího zvířeteOpuštěné zvířeJiná situace, nahlásit OBRAZu

Pokud žádná uvedená situace neodpovídá té Vaší, vyplňte formulář s informacemi o tomto případu kliknutím na Jiná situace, nahlásit Obrazu.

Pokud se jedná o akutní případ, kdy máte podezření na páchání trestného činu týrání zvířete podle trestního zákoníku, nebojte se okamžitě kontaktovat Policii České republiky na lince 158.