Praha, 21. 2. 2020 – Spolek OBRAZ – Obránci zvířat včera večer a dnes v poledne vypustil na svoje sociální sítě videa s kultovním českým režisérem známé klasiky Slunce, seno a zpěvačkou a moderátorkou Heidi Janků. Oba apelují na premiéra a šéfa vládního politického hnutí ANO Andreje Babiše, aby svým poslancům domluvil a oni tak hlasovali pro zákaz klecových chovů slepic.

Dobrý den, pane premiére, dovolte, abych Vás požádal o laskavost, jestli byste byl tak hodný a požádal svoje poslance v ANU, aby zvedli svůj hlas pro zákaz chovu slepic v klecích,“ apeluje na Babiše Zdeněk Troška ve videu.

Režisér by si přál: „Aby mohly žít volně a svobodně a v pohodě a zdravě na podestýlce nebo ve výběhách. Protože, já si myslím, že to je pro zvířata na začátku 21. století opravdu nedůstojný. Když se podíváte na ty slepice v těch klecích, to je takovej slepičí koncentrák. Jsou hnusný a člověk když to potom vidí, tak nemá ani chuť na to vejce.

“Vím o Vás, že máte rád zvířata a myslím si, že v 21. století by zvířata v žádném případě neměla žít v takových podmínkách,” přidává se Heidi Janků.

Slavné osobnosti reagují na vývoj v poslaneckých výborech. Ve středu totiž poslanci hnutí ANO nepodpořili návrh na zákaz klecových chovů slepic ani ve výboru pro životní prostředí ani v zemědělském výboru. Všichni poslanci ANO byli proti, a jelikož jde o nejpočetnější poslanecký klub ve Sněmovně, výsledek rozhodujícího hlasování bude stát právě na jejich hlasech. Obránci zvířat tak spustili kampaň Výzva Babišovi, do které se zapojili i Troška s Janků, aby negativní stanovisko poslanců ANO zvrátili.

Režisér Troška se s Obránci zvířat podělil i o svůj příběh z dětství s ochočenou slepicí Pepinou. „Já jsem jí měl dokonce tak vycvičenou, že když jsem seděl na lavičce před domem, jak jsem chodil bos nebo jsem měl žabky na noze, Pepina přišla, sedla si ke mně. Já jsem si strčil pod její křídla nohy, ona mě zahřívala a byla hrozně důležitá,“ vysvětluje režisér, proč má takový vztah ke slepicím a záleží mu na jejich blahu.

 

Kontakt:

Ivo Krajc, PR koordinátor, telefon 792 291 651, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace usilující o lepší společenskou ochranu zvířat. Vedeme kampaně zaměřené na prosazování systémových reforem. Naší první významnou iniciativou byla úspěšná kampaň za zákaz kožešinových farem. Nyní se věnujeme především kampani za legislativní zákaz klecových chovů slepic.

 

Text apelu Zdeňka Trošky: Dobrý den, pane premiére, dovolte, abych Vás požádal o laskavost, jestli byste byl tak hodný a požádal svoje poslance v ANU, aby zvedli svůj hlas pro zákaz chovu slepic v klecích. Aby mohly žít volně a svobodně a v pohodě a zdravě na podestýlce nebo ve výběhách. Protože, já si myslím, že to je pro zvířata na začátku 21. století opravdu nedůstojný. Když se podíváte na ty slepice v těch klecích, to je takovej slepičí koncentrák. Jsou hnusný a člověk když to potom vidí, tak nemá ani chuť na to vejce, to Vám řeknu úplně popravdě. Zaslouží si zacházení dobrý a myslím si, že je dobrá vůle ze všech stran, aby jim tento zákon ulehčil a mohly žít tak, jak si zaslouží. Děkuju Vám moc.

Příběh ochočené slepice Pepiny:  Když jsem byl kluk, měli jsme doma slepice. A jedna z nich nám tajně vyseděla jedno kuře. Jedno kuře najednou z ničeho nic běhalo někdy v létě po zahradě. My jsme si ho s bráškou ochočili, tu slepici. Říkali jsme jí Pepina. Pepina za náma běhala jako pejsek. Nechala se úplně nádherně ochočit, takže to byla pro nás velice hezké hračka. Já jsem jí měl dokonce tak vycvičenou, že když jsem seděl na lavičce před domem, jak jsem chodil bos nebo jsem měl žabky na noze. Pepina přišla, sedla si ke mně. Já jsem si strčil pod její křídla nohy, ona mě zahřívala a byla hrozně důležitá. Koukala a byla velmi spokojená. A lidi koukali a povídali, Zdeňku, co to tam máte? To není pes! Já říkám, to je slepice, to je naše Pepina. Byla úžasná teda opravdu.

Text apelu Heidi Janků: Pane Babiši, před pár lety jsme se potkali ve Vaší restauraci. Možná si to nebudete pamatovat, ale já si dovolím tento osobní vzkaz přímo Vám. Jedná se o slepice, které jsou chované v klecových chovech. Vypadalo to dobře, vypadalo to, že se tyto chovy zruší, ale Vaši poslanci to chtějí zaříznout. Já bych byla moc ráda, kdybyste se s nimi nějak domluvil a vyjednal jejich podporu. Vím o Vás, že máte rád zvířata a myslím si, že v 21. století by zvířata v žádném případě neměla žít v takových podmínkách. A myslím si, že si to myslím nejenom já, ale i lidi, kteří Vás mají rádi a kteří Vás volí, ale třeba i ti, kteří Vás nevolí.

 

Odkaz na publikovaný apel Zdeňka Trošky: https://www.facebook.com/obrancizvirat/videos/488984351774953/

 

Odkaz na apel Zdeňka Trošky ke stažení a volné publikaci: https://drive.google.com/file/d/1mxBsh_NaVXdHwnj-vzBKnymFzYc0TNCB/view?usp=sharing

 

Odkaz na publikovaný apel Heidi Janků: https://www.facebook.com/obrancizvirat/videos/513069392949270/

 

Odkaz na apel Heidi Janků ke stažení a volné publikaci: https://drive.google.com/open?id=1TeNCJ7ujdBwzhAqNPYfdyZN_C8pmq8mK