Praha, 14. 10. 2015 – Zatímco se zemědělský výbor Sněmovny chystá ve čtvrtek projednat téma kožešinových farem v České republice, spolek OBRAZ dnes zveřejnil nové záběry, které ukazují, že se podmínky na těchto farmách nijak nezměnily. Záběry byly natočeny v letošním roce poté, co Státní veterinární správa v březnu pod veřejným tlakem provedla sérii mimořádných kontrol, při nichž neshledala žádné pochybení. Přesto jsou poruchy chování, zranění, nemoci, propadávání chodidel a malé klece pro divoká zvířata na aktuálních záběrech znovu k vidění.

Sestřih záběrů ke zhlédnutí: https://youtu.be/i49Xep19e1c
Sestřih záběrů ke stažení a k publikaci: https://www.dropbox.com/s/iycina7rjfc265g/Nejnovejsi_zabery_2015.zip?dl=0

„Nové záběry jsou dalším důkazem toho, že kožešinové farmy jsou nereformovatelné. Lišky a norci strádají proto, že to jsou divoká a nedomestikovaná zvířata, která zde celý život stráví ve stísněných drátěných klecích. Proto trpí poruchami chování, od stereotypních pohybů po vzájemnou agresivitu a kanibalismus. Nejde o žádná individuální pochybení, ale o systémové selhání. Dokud budou kožešinové farmy legální, žádná veterinární kontrola utrpení lišek a norků neodstraní,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

Voršilka zároveň odmítá, že by řešením mohlo být zachování kožešinových farem za zpřísněných podmínek: „Pokud by měly podmínky pro chov vyhovovat potřebám divokých zvířat, kožešinové farmy by je nikdy nedokázaly splnit a skončily by stejně jako ve Švýcarsku. Jsou tedy jen dvě varianty – buď kožešinové farmy zůstanou a zvířata v nich budou strádat, anebo kožešinové farmy skončí. Jiná možnost není.“

Spolek OBRAZ spustil v březnu tohoto roku kampaň za zákaz kožešinových farem na základě zveřejnění záběrů z největší české rešerše těchto farem. Takový zákaz dnes platí již v 10 evropských zemích a v České republice se pro něj vyslovilo 68 % občanů. V reakci na kampaň se otázkou kožešinových farem vážně zabývá i ministr zemědělství, který se v červnu sešel se zástupci ochránců zvířat a v srpnu avizoval projednání tématu na koaliční radě a ve sněmovním výboru pro zemědělství. Ten se tématem již zabývá a tento čtvrtek o něm bude jednat podvýbor pro chovatelství.

„Vážíme si toho, že se ministr Jurečka tématem zabývá a jedná o něm. Nelze však přemýšlet a projednávat věčně. Věříme, že je čas na odvážné politické gesto. Shodli jsme se jako společnost na tom, že zvíře není věc. Shodněme se též na tom, že by zvíře nemělo být trápeno a zabíjeno kvůli triviálním lidským zájmům, jako jsou módní ozdoby bund. Vyzýváme proto ministra Jurečku, aby se k problému postavil čelem a po vzoru mnoha evropských zemí a v souladu s postojem 68 % občanů podpořil úplný zákaz kožešinových farem v České republice,“ dodal Voršilka.

Kontakt: Marek Voršilka, telefon 776 053 932, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nová nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. Kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice je první významnou iniciativou, kterou v této oblasti vyvíjíme.

 

Poznámky:

V případě zájmu můžeme poskytnout zdrojové videozáznamy s důkazy o místě a času jejich pořízení (záběry GPS, novin a okolí farem)

Jednání Podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství: http://www.psp.cz/sqw/text/text2.sqw?idd=116071

Země, které kožešinové farmy již zakázaly: http://obrancizvirat.cz/wp-content/uploads/2015/10/2-Legislativa_Evropa.pdf

Průzkum CVVM – 68 % pro zákaz: http://www.protisrsti.cz/dokumenty/Zaverecna_zprava_CVVM_2013.pdf (strana 4)