KOŽEŠINY

KRUTOST PRO MÓDU

Každý rok zemře kvůli kožešinám více než 100 milionů zvířat. Nejčastěji jde o lišky a norky, kteří by v přírodě měli obrovská teritoria. Na kožešinových farmách trpí celý život v malé kleci o průměrné velikosti necelý jeden metr čtvereční. Kvůli těmto nevyhovujícím podmínkám zvířata často vykazují znaky stereotypního chování a dochází i ke kanibalismu.

Zvířata jsou zabíjena s ohledem na kožešinu, tedy tak, aby nebyla poškozena. Lišky a psíci mývalovití jsou usmrcováni elektrickým proudem pomocí elektrod v konečníku a tlamě. Norci končí v komorách, kde jsou otráveni oxidem uhelnatým nebo uhličitým, tedy prakticky zplynováni.

Iniciativa za zákaz kožešinových farem je slyšet po celém světě. Zákaz platí už ve více než deseti evropských zemích, včetně České republiky. Kožešinové výrobky se však stále smějí dovážet a prodávat.

KAMPAŇ ZA ZÁKAZ V ČR

V roce 2015 jsme zveřejnili záběry z 8 českých kožešinových farem a spustili mohutnou kampaň za jejich zákaz. Téma jsme od té doby různými způsoby drželi ve veřejném prostoru a zároveň jednali o podpoře legislativního zákazu s politiky. V roce 2016 jsme sehnali podporu 50 zákonodárců napříč politickým spektrem, kteří předložili návrh zákona.

Na podzim roku 2016 se za zákaz postavilo 42 předních biologů z českých univerzit a i díky tomu návrh těsně prošel prvním čtením. V března 2017 jsme zveřejnili nové záběry ze zabíjení lišek a norků a zároveň spustili Výzvu Babišovi, díky níž přislíbilo podporu zákonu celé hnutí ANO, jehož mnozí poslanci předtím patřili k největším odpůrcům.

Po fenomenálním kampaňovém finiši – Měsícem v kleci před Poslaneckou sněmovnou, Výzvou poslancům a Výzvou senátorům byl zákon v obou komorách Parlamentu schválen drtivou většinou. Poslední české kožešinové farmy zavřou k lednu 2019.

JAK ROZPOZNAT PRAVOU KOŽEŠINU

Nespoléhejte na označení na visačkách a na cenu. I opravdu levný výrobek může být z pravé kožešiny a výrobce to “zapomene” uvést.

Poznat kožešinu po hmatu je téměř nemožné. Pravá kožešina může být nabarvená na jakýkoliv bláznivý odstín.

Pokud se konečky chlupů zužují do jemné špičky jako kočičí fousky, jde pravděpodobně o pravou kožešinu. Nicméně i ta může být zastřižená a pak má konečky rovné.

Když kožešinu pohladíte, možná vypadne pár chloupků. Pokud je opatrně zapálíte a ucítíte zápach, jako když se pálí lidské vlasy, narazili jste na pravou kožešinu. Umělá bude mít spíše chemický zápach.

Spolehlivé určení pravé kožešiny může být náročné, proto pokud nemáte jistotu, raději daný výrobek nekupujte.

A co uděláte Vy?

CHCI LEPŠÍ SVĚT PRO ZVÍŘATA

    Zůstaňte v kontaktu a my Vám dáme vědět, kdykoli bude Váš hlas znovu potřeba.
    Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Více informací, jak zacházíme s Vašimi daty, najdete v tomto dokumentu.

    PŘISPĚJTE FINANČNĚ

    Váš dar pomůže vytvořit lepší budoucnost
    pro zvířata.