Praha, 27. 7. 2022 – Obránci zvířat spustili v pondělí kampaň s názvem Rychlokuřata, která upozorňuje na utrpení kuřat chovaných pro maso na českých farmách. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a již od pondělí se ke kampani připojuje řada známých osobností a influencerů. Na svých sociálních sítích zveřejnili videa na podporu kampaně třeba zpěvačka Marta Jandová, herci Hynek Čermák, Vladimír Polívka, Václav Neužil, herečky Jana Plodková, Olga Plojhar, Michaela Tomešová, Veronika Čermák Macková a influencerka Martina Třešňáková. Režisér Vít Klusák zase napsal výzvu na sociální sítě obchodního řetězce Lidl, zajímá se v ní o to, jestli plánuje řetězec skoncovat s prodejem rychlokuřat.

Záběry zveřejněné Obránci zvířat ukázaly kuřata v hrůzných podmínkách. V halách se mačkají tělo na tělo, jsou opelichaná, často mají zlomené nohy a válí se na špinavé a nasáklé podestýlce. Tyto obrázky nenechaly chladnými ani celebrity, které na svých sociálních sítích zveřejňují videa s apelem na své sledující, aby se také postavili za kuřata.

Rychlokuře není kuře, co rychle běhá, je to kuře, které je tak geneticky modifikované, že se jeho tělo za pět týdnů dostane do obrovských rozměrů a není schopné normálního života. Když jsem se dozvěděla, že se toto děje každý den a v obrovském množství u nás v České republice, neváhala jsem ani chvíli, a za kuřata se postavila,“ vysvětluje herečka Jana Plodková svůj důvod, proč se zapojila do kampaně.

Herci Hynek Čermák s Vladimírem Polívkou natočili společné video, ve kterém Hynek Čermák píše na webu www.rychlokurata.cz obchodním řetězcům a vyzývá je, aby odstoupily od prodeje masa z rychle rostoucích plemen kuřat. „Jejich životní podmínky jsou absolutně nulový, podívej se. To přece není možný!“ komentuje chov rychlokuřat Čermák.

Vít Klusák se do toho opřel a ze svého profilu na sociální síti Facebook napsal dotaz na profil Lidlu.

Jste můj oblíbený supermarket a rád u vás nakupuji. Nedávno jsem se však seznámil s problematikou rychlokuřat a zaslechl, že tato kuřata běžně nabízíte. Určitě nechci ze svých peněz něco takového podporovat. Plánujete výhledově nahrazovat rychlokuřata za kuřata, co rostou o něco pomaleji, díky čemuž netrpí tolika zdravotními problémy?“ píše Klusák ve svém dotazu.

Máme ohlasy od tisíců lidí, že jim na kuřatech skutečně záleží, nechali se slavnými osobnostmi inspirovat k činům a píší do obchodních řetězců. Nechtějí totiž ze svých peněženek podporovat utrpení zvířat. Teď je odpovědnost na obchodních řetězcích, aby na výzvu svých zákazníků reagovaly,“ komentuje situaci koordinátor kampaně Rychlokuřata Radim Trojan z OBRAZu.

 

Kontakt:

Ivo Krajc, PR koordinátor, telefon 792 291 651, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace, jejíž vizí je společnost vnímající zvířata jako živé bytosti s vlastními zájmy, nikoliv jako prostředky k lidskému užitku. Usiluje o změny, které jsou v podmínkách současného světa dosažitelné a pozitivně ovlivní co největší počet životů. Do svých kampaní zapojuje širokou veřejnost. Tímto přístupem dosáhla dvou výrazných legislativních úspěchů – zákazu kožešinových farem a klecových chovů slepic v ČR.

 

Citace dalších VIP:

Václav Neužil: „Život zvířat mi není lhostejný. Rychlokuřata žijí v hrozných podmínkách zatuchlých hal a jediné, co znají, je stres a strach. Nechápou, proč je přecpáváme a šlechtíme tak, že vyrostou do nepřirozených rozměrů, a to jen proto, aby z nich byly řízky. Stavím se za lidi z Obránců zvířat a jsem rád, že s tím konečně něco uděláme.“ 

Marta Jandová: Není v pořádku, že ve 21. století dovolíme chov přešlechtěných kuřat, která celý svůj život protrpí. Nikdy nespatří sluneční svit ani kousek čerstvé trávy. Jsem moc ráda, že s tím konečně něco děláme.“ 

 

Odkaz na VIP videa ke stažení a volnému použití:

https://drive.google.com/drive/folders/1otjnqaP0dGeDrgStZMrmuqSAZWr4051j?usp=sharing

 

Příspěvek Víta Klusáka na FB Lidlu:

https://www.facebook.com/417246441639589/posts/5879552295408949/

 

Odkaz na sestřihové video z chovu rychlokuřat k volnému použití:

https://drive.google.com/drive/folders/10tXlgLh5fS13uHaP1wMKdm2bJp26bvha?usp=sharing

 

Odkaz na příspěvek se sestřihovým videem na FB:

https://www.facebook.com/obrancizvirat/videos/578553987050686/

 

Odkaz na sestřihové video na Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=ujNDvND-F3E

 

Videogalerie z chovu rychlokuřat k volnému použití:

https://drive.google.com/drive/folders/1Nb3CD10jKR1DrXO-Fz38HnNY79PA9l0N?usp=sharing

 

Fotogalerie z chovu rychlokuřat k volnému použití:

https://drive.google.com/drive/folders/1kHV0Nruz76m-Xl6IWBnpS-FaCJFNSG2-?usp=sharing

 

Odkaz na kampaňový web: https://www.rychlokurata.cz/