Sedm plyšových slepic zítra vyráží na svou pouť čtrnácti kraji v České republice. Akci nazvanou Slepičí tour organizuje spolek OBRAZ a jejím cílem je podpořit snahu o legislativní zákaz klecových chovů. Plyšová partička procestuje během čtrnácti dní přes sto měst a bude šířit poselství o utrpení slepic v klecích.

Princip Slepičí tour je jednoduchý. Vše začalo u celebrit, kterým není utrpení zvířat lhostejné. Známé osobnosti – například herečka Patricie Solaříková nebo zpěvačka Ewa Farna – se plyšových slepic ujaly, pojmenovaly je a vytvořily jim osobitou vizáž, aby tak ukázaly, že legislativní zákaz podporují.

Existuje šance legislativně zakázat nejhorší způsob chovu slepic, což je klecový chov. Denně v něm trpí 5 milionů těchto zvířat,“ vysvětluje Ewa Farna, proč se rozhodla podpořit Slepičí tour. Její pěvecký kolega Ben Cristovao se do akce zapojil, protože by rád pomohl změnit přístup lidí ke zvířatům: „K tomu, abychom si opět mohli říkat lidé i v chování ke zvířatům, máme ještě daleko,“ míní Ben.

Podpořit Slepičí tour se rozhodla i Patricie Solaříková: „Klecové chovy do 21. století nepatří. Všichni jsme viděli děsivé záběry českých klecí, které nedávno obletěly internet. Jsem přesvědčená, že přece není nutné slepice takhle trápit, když existují i šetrnější varianty. Proto jsem pro zákaz klecového chovu slepic a jsem ráda, že můžu být patronem této důležité akce,” uvedla herečka.

Celebritami upravené plyšové hrdinky budou za pomoci dobrovolníků a aktivistů cestovat z města do města a vyprávět hrůzné příběhy zažité v klecových chovech. Každá z nich symbolicky zastupuje miliony dalších, které se nemohou v přeplněných klecích ani pořádně proběhnout, natož procestovat republiku. Dobrovolníci se budou na podporu zákazu klecových chovů se slepičkou fotit u dominant svých měst, podepisovat petice a zapojovat do akce další lidi. Fotky budou sdílet jednotlivé slepičí hrdinky na svých instagramových profilech. Vznikne tak řada zajímavých obrázků, jejichž prostřednictvím lidé dají jasně najevo, že s klecovými chovy nesouhlasí.

„Slepice v klecových chovech zažívají peklo. Celý svůj život stráví namačkané v drátěné kleci, ze které není úniku. Mnozí politici tvrdí, že to nikoho mimo Prahu nezajímá. Chceme je vyvést z omylu a ukázat, že Čechům ze všech koutů země na zvířatech záleží a jsou soucitní stejně jako lidé v Německu a Rakousku. Tam už tento krutý způsob chovu zakázali,“ říká Jana Menčíková, místopředsedkyně spolku OBRAZ. „Chceme dokázat, že i ti Češi, kteří mají hluboko do kapsy, nechtějí ušetřit za každou cenu. Rozdíl 20 haléřů na jednom vejci je totiž vykoupený celoživotním utrpením slepic,” dodává Menčíková.

Tour vyvrcholí 8. června v Pelhřimově, kde bude probíhat festival rekordů a kuriozit, na kterém si plyšová partička převezme titul pro nejzcestovalejší hejno slepic. Zapíše se tak do České knihy rekordů. To je však jen nadstavbou této neobvyklé akce. Jejím hlavním cílem je podpořit zákaz klecových chovů. Obránci zvířat už mají s podobným projektem zkušenosti. Před dvěma lety podnikli akci nazvanou Měsíc v kleci na podporu zákazu kožešinových farem. Jejich snažení bylo tehdy úspěšné a kožešinové farmy jsou od ledna 2019 v České republice zakázány.

Kontakt:

Jana Menčíková, místopředsedkyně spolku OBRAZ, telefon 776 185 966, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace usilující o lepší společenskou ochranu zvířat. Vedeme kampaně zaměřené na prosazování systémových reforem. Naší první významnou iniciativou byla úspěšná kampaň za zákaz kožešinových farem. Nyní se věnujeme především kampani za legislativní zákaz klecových chovů slepic.

 

Poznámky:

Web Slepičí tour: https://slepicitour.cz/
Fotogalerie k volnému použití: https://drive.google.com/open?id=1Kcb_6D6U0KIts70QQ_p0vo2zEFilBvMi
Citace patronů: https://docs.google.com/document/d/1o-qs8keB7MqEbTBz8ROZ2x7VFboVVbdtF7s7TJSrChI/edit?usp=sharing

Přehled slepic a patronů:

Patron Jméno slepičky Kraje Profil plyšové hrdinky
Ben Cristovao Jasmína Karlovarský a Plzeňský https://slepicitour.cz/slepice/jasmina/
Patricie Solaříková Filipka Liberecký a Ústecký https://slepicitour.cz/slepice/filipka/
Ewa Farna Alšounka Jihomoravský a Zlínský https://slepicitour.cz/slepice/alsounka/
Rest – Adam Chlpík Freeda Moravskoslezský a Olomoucký https://slepicitour.cz/slepice/freeda/
Kamu – Kamila Rundusová Oliva Středočeský https://slepicitour.cz/slepice/oliva/
Not So Funny Any – Anežka Chudlíková Josefína alias Pepča Pardubický a Královéhradecký https://slepicitour.cz/slepice/josefina/
Kateřina Šonková Libi Jihočeský a Vysočina https://slepicitour.cz/slepice/libi/