Dnes ve středu 7. června schválili poslanci ve třetím čtení návrh zákona, který v Česku zakáže kožešinové farmy již od ledna 2019. Poslanci tak odmítli veškeré pozměňovací návrhy, které měly přechodné období prodloužit. Pro návrh hlasovalo 132 z přítomných 161 poslanců. „Je to fantastický úspěch nejen pro desítky tisíc lišek a norků, ale i pro ochranu zvířat celkově. Je to vůbec poprvé, kdy se podařilo prosadit reálnou změnu pro zvířata navzdory intenzivnímu odporu a lobbingu ministerstva zemědělství. Děkujeme všem poslancům, kteří tento zákon podpořili,“ uvedl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

V Česku funguje 9 kožešinových farem, na kterých je každým rokem usmrceno zhruba 20 tisíc lišek a norků. Jejich zákaz podporuje dle dubnového průzkumu agentury Focus 83 % občanů a otevřeným dopisem jej podpořilo 42 biologů z českých univerzit, vědeckých pracovišť a zoologických zahrad. Kožešinové farmy byly postaveny mimo zákon již v 10 evropských zemích. Česká republika by se mohla brzy zařadit po jejich bok. Zákon teď čeká projednávání v Senátu a pak poputuje k podpisu prezidentovi.

Spolek OBRAZ pořádá od poloviny května na Malostranském náměstí vedle Sněmovny akci Měsíc v kleci, kde se po 12 hodinách ve dne v noci střídají dobrovolníci v kleci.

Kontaktní osoba: Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ, telefon 776 053 932, e-mail: [email protected]