Brno, 19. 4. 2024 – Před brněnskými pobočkami supermarketu Albert se odehrály tiché protesty. Účastníci tak upozornili na hrozivé podmínky kuřat chovaných právě pro tento obchodní řetězec. Albert čelí bezprecedentní veřejné kampani poté, co byly zveřejněny záběry z farem, z nichž odebírá kuřata pro svou značku „Albertovo čerstvé“. Tyto záběry jsou v ostrém kontrastu s jeho reklamami a standardem, který Albert od chovatelů vyžaduje na Západě.

Protestující se sešli před pobočkami supermarketu na Mendlově a Moravském náměstí v Brně. Tady rozdávali kolemjdoucím letáky a prostřednictvím transparentů žádali Albert o změnu podmínek pro kuřata. Na Mendlově náměstí byl také k vidění jeden z účastníků v převleku zmrzačeného kuřete s polámanými kostmi. Kostým poukazoval na to, jakým utrpením si musí kuřata procházet v důsledku toho, že jejich přešlechtěná těla neudrží tíhu extrémně přerostlého prsního svalstva.

Tiché protesty před Albertem, které se konaly také minulý týden v Praze, jsou součástí kampaně Albertova krutost (www.albertovakrutost.cz), kterou spolek OBRAZ – Obránci zvířat odstartoval na konci března. Jejím cílem je, aby Albert přijal Evropský závazek pro kuřata (ECC) a začal stejně jako na Západě od svých dodavatelů vyžadovat lepší minimální standard – zejména chov zdravějších plemen a víc prostoru pro každé kuře.

Supermarket Albert v Česku prodává kuřata z těch nejkrutějších velkochovů, přestože v zemích na západ od nás už s tím dávno přestal. Přitom českou veřejnost obelhává reklamami o tom, jak je o jeho kuřata dobře postaráno. Tohle už nesmí dál pokračovat. Je nejvyšší čas, aby Albert přestal brát Čechy jako zákazníky druhé kategorie a kuřata jen jako nástroj ke svým pohádkovým ziskům,” říká koordinátor kampaně Radim Trojan.

Kampaň Obránci zvířat odstartovali před necelým měsícem, kdy se na veřejnost dostaly záběry ze tří farem, z nichž Albert odebírá kuřata pro svou značku „Albertovo čerstvé“. Tyto záběry nabízejí zcela odlišný pohled oproti Albertově reklamě – kuřata jsou zraněná, namačkaná jedno na druhém, žijí ve špíně a s popáleninami od vlastních výkalů.

Kampaň doslova zamávala veřejným prostorem – záběry z farem viděly na sociálních sítích miliony Čechů (1,6 milionu zhlédnutí na Instagramu, 1 milion na TikToku). Sdílely ji i mnohé známé osobnosti jako Václav Neužil, Nikol Štíbrová nebo Tereza Brodská. Bezprecedentní je také reakce Alberta, který po spuštění kampaně fakticky přestal přidávat nové příspěvky na sociální sítě. Ke změně přístupu ke kuřatům se ale Albert zatím nemá a svou odpovědnost přehazuje na dodavatele a státní orgány.

Vyzýváme Albert, aby se přestal vymlouvat a svalovat vinu na ostatní. Albert má plnou odpovědnost za to, v jakých podmínkách žijí kuřata, která prodává. Je to právě Albert, kdo si u svých dodavatelů diktuje podmínky, a je na čase, aby přestal tlačit na každý halíř zisku a naopak začal vyžadovat lepší standardy chovu. Přesně toto udělal Albert na Západě a není žádný důvod, proč by to nemohl udělat i v Česku. Má k tomu všechny předpoklady,” popisuje situaci koordinátor kampaně Radim Trojan.

Kontakt: 

Radim Trojan, koordinátor kampaně, telefon: +420776892466, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace, jejíž vizí je společnost vnímající zvířata jako živé bytosti s vlastními zájmy, nikoliv jako prostředky k lidskému užitku. Usiluje o změny, které jsou v podmínkách současného světa dosažitelné a pozitivně ovlivní co největší počet životů. Do svých kampaní zapojuje širokou veřejnost. Tímto přístupem dosáhla dvou výrazných legislativních úspěchů – zákazu kožešinových farem a klecových chovů slepic v ČR.

 

Web kampaně Albertova krutost: https://www.albertovakrutost.cz/

Fotografie z tichého protestu 19. 4. ke stažení a volné publikaci:

https://drive.google.com/drive/folders/1stftIfEMoxm2lYKZX1v0oyBJX9ljyF-x?usp=sharing

Videogalerie se záběry chovů kuřat chovaných pro Albert ke stažení a volné publikaci:

https://drive.google.com/drive/folders/10KvZCAAl1jb3exqcL352kHCBn00Ih-FM?usp=sharing 

Fotogalerie se záběry chovů kuřat chovaných pro Albert ke stažení a volné publikaci: https://drive.google.com/drive/folders/1658RL_Cs66B7eRpfj8LAQFnxSwB–bqd?usp=drive_link