Praha, 6. února 2020 – Čeští nositelé ptačích jmen se postavili za úplný zákaz chovu slepic v klecích. Podepsali se pod společný humorně laděný otevřený dopis, ve kterém vyzývají poslance, aby zákaz v nadcházejícím hlasování v Poslanecké sněmovně podpořili. Svůj podpis na něj přidala také herečka Eva Holubová, podle ní klecový chov do vyspělé společnosti nepatří.

Vrabci na střeše si cvrlikali o tom, že máte na stole návrh na zákaz klecových chovů slepic. Přirozeně se tahle zpráva dostala i k nám – hrdým nositelům ptačích příjmení. Věříme, že k tomu máme co štěbetat. Proto jsme spojili své síly, a tak Vám poštovní holub právě donesl tento dopis. Chceme Vám jeho prostřednictvím dát najevo, že Slavíci, Straky, Strnadi i Hrdličky a další jmenovci ptáků z celé ČR jsou proti zavírání slepic do klecí,‘ píše se v dopise adresovaném poslancům, pod který se podepsalo 202 nositelů ptačích jmen.

Zákaz klecových chovů slepic navrhla v prosinci skupina poslanců napříč politickým spektrem v rámci pozměňovacího návrhu k novele zákona na ochranu zvířat proti týrání. Poslanci tak reagují nejen na dlouhodobou kritiku klecových chovů ze strany Obránců zvířat, ale i na veřejné mínění, které je v posledních letech podle průzkumů proti tomuto typu chovu.

Ptačí dopis je jednou z aktivit, které se začaly ve společnosti formovat na podporu zákazu klecových chovů. Kromě řady jiných Čechů s ptačím příjmením připojila svůj podpis také herečka Eva Holubová.

Klecové chovy plné slepičího utrpení do vyspělé společnosti nepatří. Proto jsem se rozhodla podpořit otevřený dopis poslancům od lidí s ptačím příjmením, který je humornou připomínkou něčeho, co je ve skutečnosti spíše k pláči.  Jsem ráda, že se za velmi krátkou chvíli podařilo mobilizovat přes 200 zástupců ptáků z říše lidí a já jako Holubová jsem nemohla chybět,“ říká hvězda filmů jako Pelíšky nebo Účastníci zájezdu.

Utrpení slepic v klecovém chovu ukázalo i video pořízené přímo v jedné z klecí. Zachycuje namačkané slepice, které stojí na mrtvé družce, aby je do pařátků netlačilo dno z drátů. Jsou oškubané a vystresované, nemají možnost protáhnout si křídla nebo hrabat. Čtyřicetiminutové video zveřejnili ochránci zvířat ze spolku OBRAZ v lednu na svém Facebooku.

Tak to v klecových chovech skutečně chodí,“ potvrzuje autenticitu záběrů další ze signatářů ptačího dopisu Barbora Jeřábková, která studuje zootechniku na České zemědělské univerzitě. „S klecovými chovy a životní pohodou ptáků mě spojuje nejen mé příjmení, ale i má vlastní zkušenost. Životní podmínky v kleci jsou pro slepice naprosto nevyhovující,“ dodává.

Ptačí lidé se obrací na poslance, aby situaci změnili. Zvláště však apelují na své „kolegy“, kteří by měli mít pro slepice větší pochopení. ‚Víme, že mezi Vámi máme tajné agenty, kteří jistě oplývají už zmíněným nadhledem a pochopením pro ptačí svobodu. Vždyť mezi sebou najdete hned dva Kohoutky, Vránu, Pávka, Kalouse i o něco menšího Kalouska.‘

Jestli poslanci hlas veřejnosti vyslyší, by mělo být známo v průběhu jara 2020. Napoví však už 19. únor, kdy budou o návrhu hlasovat poslanci v Zemědělském výboru a ve Výboru pro životní prostředí.

 

Kontakt:

Ivo Krajc, PR koordinátor, telefon 792 291 651, e-mail: [email protected]

 

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace usilující o lepší společenskou ochranu zvířat. Vedeme kampaně zaměřené na prosazování systémových reforem. Naší první významnou iniciativou byla úspěšná kampaň za zákaz kožešinových farem. Nyní se věnujeme především kampani za legislativní zákaz klecových chovů slepic.

 

Odkaz na ptačí dopis: http://obrancizvirat.cz/wp-content/uploads/2020/02/Ptačí_dopis_2020.pdf

 

Odkaz na fotogalerii k ptačímu dopisu k volnému užití: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1u2n3-1chGd08KqlvkYVKWTuCqfH5RrZ5

 

Odkaz na zveřejněné video z klece na FB: www.facebook.com/obrancizvirat/videos/172356970529941

 

Odkaz na video z klece ke stažení a volné publikaci: https://drive.google.com/open?id=12tGIx7wUnMQPZk-ZWzQCvIQWQfW-owVP

 

Odkaz na zveřejněné video z klece na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=uTJQKO3cg7o

 

Fotogalerie z klecových chovů slepic k volnému užití: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1_hcZ6Z-yx3J2Q7Dwab0qZIMEwXO3GF7S

 

Záběry z klecových chovů slepic k volnému užití: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1N7DMsr_jUQN85FuKFAqtcRMsSgDm2gTb

 

Odkaz na průzkum veřejného mínění: http://www.median.eu/cs/wp-content/uploads/2018/08/median_zprava_klecove_chovy_v02.pdf