Spolek OBRAZ spustil virální kampaň proti rachejtlím. Hlasité oslavy příchodu nového roku jsou velkou stresovou zátěží pro domácí mazlíčky i volně žijící zvěř. Zábavní pyrotechnika pro mnohá zvířata znamená strach, úzkost a zděšení. Některá se mohou během oslav Nového roku zaběhnout, zranit nebo dokonce zahynout. Hlasité ohňostroje přitom nevadí jen zvířatům, ale i starším lidem, nemocným a v neposlední řadě dětem.

„Používání zábavní pyrotechniky je zpravidla omezováno vyhláškami obce. Na území Prahy platí až na určité výjimky plošný zákaz, který se však nevztahuje na 31. prosinec a 1. leden. A to je právě období, kdy se používá nejvíc pyrotechniky. Takto koncentrované a soustavné množství pyrotechniky zjevně neprospívá zejména zvířatům, která netuší co se děje a propadají extrémní panice,” uvádí Daniel Cao, tiskový mluvčí spolku OBRAZ.

Se strachem z rachejtlí se mohou setkat především lidé, kteří mají doma psa nebo kočku. Pejskaři by měli v období, kdy se ohňostroje a rachejtle nejvíce odpalují, venčit jen na vodítku. Tím se minimalizuje riziko, že se pes lekne a uteče. Lidé, kteří jsou při ohňostrojích v blízkosti zvířat, by měli zůstat v klidu, aby zvíře nepřejímalo emoce člověka. Samozřejmostí by také mělo být, aby zvíře mělo přístup do bezpečného úkrytu.

Novoročními oslavami samozřejmě netrpí jen kočky a psi, ale i volně žijící zvířata. “Podle našich informací záchranné stanice v souvislosti s oslavami na Silvestra evidují zvýšené počty zraněných zvířat. Příkladem mohou být labutě, které se ve městech snaží uniknout před hlasitými zvuky a naráží do trolejí, nebo srnky – ty jsou v důsledku stresu dezorientované a proto často skončí pod koly aut,” říká Cao.

Spolek OBRAZ založil událost na Facebooku s názvem “Silvestra slavím bez rachejtlí”, do které se zapojilo už více než 2 a půl tisíce lidí. Vznikl tak prostor, kde mohou lidé sdílet své zkušenosti nebo vyjádřit svou podporu oslav bez zábavní pyrotechniky. Cílem události je šířit informace o tom, že Silvestr lze slavit i více ohleduplně vůči zvířatům, přírodě i lidem.

Kontakt: Daniel Cao, telefon 776 461 217, e-mail: [email protected]

———————————————————————————————————————————-

Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/1254186147982315/