Oblékání kožešin a kožešinových doplňků je neetické a nemorální, toho jsme si vědomi všichni. Ale uvědomujeme si, že díky užívání kožešin v oděvnictví můžeme ohrozit také své zdraví? Především pak zdraví malých dětí?

Každoročně na tento fakt poukazují různé výzkumy prováděné v minulosti například v Itálii či Německu. S posledním průzkumem takového charakteru přišla dánská aktivistická organizace ANIMA, která testovala dětské bundičky s pravou kožešinou na obsah škodlivých látek.

Dětské výrobky s pravou kožešinou mohou obsahovat nadměrné množství škodlivých látek

Při zpracování kožešin je zapotřebí spousta chemikálií a továrních úprav, které zamezují rozkladu přirozeně biologického materiálu. Tyto procesy jsou často prováděny v Číně, kde se užívají pesticidy, těžké kovy a jiné toxické a karcinogenní látky. Vysoké množství těchto látek může mít za následek alergie, nerovnováhu hormonálního systému a u méně odolných jedinců i vznik rakoviny.

Testy, na jejichž výsledcích postavili Dánové své prohlášení, probíhaly v nezávislých laboratořích v Německu. Bylo zde testováno několik značek od méně známých až po ty populární jakými je například Gucci. Většina z nich vykazovala obsah škodlivých látek a některé dokonce přesahovaly povolené hodnoty EU. Pro některé chemikálie, obsažené v oblečení, dokonce nejsou hodnoty nastaveny.

Jak tomu předcházet a zdraví našich nejmenších ochránit? Joh Vinding, ředitel organizace ANIMA, v tom má zcela jasno: ,,Nejlepší věc, jakou pro sebe může každý udělat, je vyhnout se kožešinám. Oděvní společnosti by mohly pomoci, kdyby se zcela vyvarovaly užívání kožešinových doplňků.“

Infurmation.com
Eurogroupforanimals.org
Anima.dk