Video zachycuje kontrast mezi mírumilovností Vánoc a krutostí odehrávající se v klecových chovech. Hlavní hrdinkou videa je holčička, která každý den chodí kolem drůbežárny. Na své cestě si všímá vytrhaného peří poletujícího kolem plotu, je jí hned jasné, co se děje bezbranným slepicím za zdmi klecového velkochovu. Rozhodne se, že právě ona s tím musí něco udělat.

Praha, 17.12.2018 –  Spolek OBRAZ – Obránci zvířat dnes zveřejnil vánoční video proti klecovým chovům slepic. „Spot pracuje s jistou dávkou nadsázky. Chtěli jsme vánoční video uchopit tak, aby nebylo postaveno jen na hrůzných reálných záběrech, těch ostatně lidé za poslední měsíce viděli hodně,“ říká mluvčí spolku Pavel Buršík.

Videoklip ke zhlédnutí: https://youtu.be/YYLZ3uB_qss

Videoklip ke stažení a publikaci: https://drive.google.com/open?id=1JdklqM_wY5g3L_N4wZ6AAHDh4G6brMMO

Vánoční video je součástí kampaně Jak to snáší?, jejímž cílem je přesvědčit odběratele vajec, aby skoncovali s vejci z klecových chovů. Ty jsou ke slepicím mnohem méně ohleduplné než chovy bezklecové. Právě tento týden uplynulo půl roku od spuštění kampaně.

„Jsme rádi, že se podařilo dostat téma klecových chovů do povědomí lidí. Celá iniciativa namotivovala mnoho firem, aby se zavázaly, že klecová vejce přestanou odebírat,“ ohlíží se za uplynulým půlrokem Pavel Buršík. V současné chvíli najdete mezi těmito firmami téměř všechny supermarkety, ale i některé potravinářské firmy, restaurace, kavárny a další odběratele vajec. Mluvčí spolku dodává: „Je ale stále mnoho firem, které závazek ještě nemají, a proto je třeba v kampani pokračovat a ukázat odběratelům vajec, že lidem na podmínkách slepic záleží.”

Kampaň měla velký ohlas i v očích veřejnosti. Podle průzkumu veřejného mínění agentury Median podporují zákaz klecových chovů slepic tři Češi ze čtyř. „Do příštího roku vstupujeme s odhodláním přání veřejnosti vyslyšet a prosadit zákaz chovu slepic v klecích, protože tato krutá praktika nemá v 21. století co dělat,“ uzavírá Pavel Buršík.


Kontakt:

Pavel Buršík, tiskový mluvčí spolku OBRAZ, telefon 777 019 252, e-mail:  [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace usilující o lepší společenskou ochranu zvířat. Vedeme kampaně zaměřené na vzdělávání veřejnosti a prosazování systémových reforem. Naší první významnou iniciativou byla úspěšná kampaň za zákaz kožešinových farem.

Poznámky:

Záběry z českých klecových chovů ke stažení a publikaci:
http://obrancizvirat.cz/pro-media/#videakestazeni

Web kampaně Jak to snáší?
https://www.jaktosnasi.cz

Kompletní výsledky výzkumu veřejného mínění včetně tabulek a grafů:
http://www.median.eu/cs/wp-content/uploads/2018/08/median_zprava_klecove_chovy_v02.pdf