Ostrava, květen 2021 – „Normální je nerušit, neznečišťovat a neohrožovat zbytečně životy ani zdraví spoluobčanů“, s tímto mottem rozjela lokální skupina v Ostravě boj za zákaz zábavní pyrotechniky na území svého města. Zahájila sběr podpisů obyvatel Statutárního města Ostravy pod svou petici.

 

Aktivisty už delší dobu znepokojovalo, jaké účinky má zábavní pyrotechnika na zdraví lidí i zvířat.

Zde je 12 důvodů, proč zábavní pyrotechniku zakázat:

 

 1. Zvířata mají mnohem citlivější sluch než lidé. Divoce žijící ptáci vylekaní hlukem prchají v panice ze svých nocovišť. Nárazy do překážek, jako jsou budovy a stromy, jsou pro ně smrtelné.
 2. Psy a kočky mohou ohňostroje natolik vyděsit, že přeskočí plot, který nikdy dřív nepřeskočili a zaběhnou se. Často v panice vběhnou pod auto či se jinak zraní.
 3. Následků zábavní pyrotechniky nejsou ušetřena ani hospodářská zvířata. Zvyšuje se u nich množství potratů, dochází u nich k úzkostem, které se projevují například třasem nebo vykusováním srsti.
 4. Může způsobit epileptické záchvaty, stres u dětí a osob citlivějších nebo osob se zdravotním postižením, popáleniny a úrazy.
 5. U starších a citlivějších osob se mohou v důsledku používání zábavní pyrotechniky objevit záchvaty paniky, popř. také infarkty.
 6. Zábavní pyrotechnika ruší noční klid, což se dotýká osob v širokém okolí.
 7. Výbuchy ohňostrojů uvolňují do svého okolí velké množství těžkých kovů a jedovatých plynů. Snadno se pak dostávají do dýchacích cest, kde mohou mít velmi negativní dopad na zdraví lidí (astma) i zvířat v okolí.
 8. Perchloráty, které jsou častou složkou ohňostrojů, mohou kontaminovat vodu a při její konzumaci zabraňovat vstřebávání jódu, což může vést až k onemocnění štítné žlázy.
 9. Chemické složení ohňostrojů ničí ozonovou vrstvu.
 10. Vodní ptáci a ryby se mohou přiotrávit zbytky pyrotechniky, které zůstávají na vodních hladinách.
 11. Velké množství ohňostrojů je vyráběno v rozvojových zemích, kde je často využívána práce dětí.
 12. Zábavní pyrotechnika může poškodit nebo zcela zničit majetek.

 

Petici s více než dvěma tisíci podpisy má skupina v plánu předat zastupitelstvu města a zasadit se o zákaz používání ohňostrojů a zábavní pyrotechniky na území města Ostravy.

Chcete podpořit naše úsilí a připojit se k podpisu petice? Podepište petici online na: https://e-petice.cz/petitions/petice-za-zakaz-pouzivani-zabavni-pyrotechniky-ve-statutarnim-meste-ostrava-1.html

Petice v papírové podobě byly z petičních míst už vyzvednuty. Děkujeme za pochopení.

 

*Podmínkou podepsání petice je trvalé bydliště v Ostravě.

 

Máte možnost někam umístit naši petici nebo alespoň letáčky či samolepky? Dejte nám prosím vědět na [email protected] a domluvíme se na postupu.

Sledujte nás na facebooku: https://www.facebook.com/OBRAZostrava