Praha, 19. 5. 2023 – Moderátor a účastník Survivoru Tomáš Zástěra, zpěvačka Tamara Klusová nebo herci Šimon Bilina, Veronika Čermák Macková a další – ti všichni darovali své obrazy do dobročinné výstavy s dražbou nazvané AI obraz pro OBRAZ: Umělou inteligencí proti krutosti. Známé tváře vytvořily pomocí umělé inteligence obrazy, které bude možné vidět od příštího čtvrtku v Museu Kampa. 

Všechny známé osobnosti zapojené do akce vygenerovaly obrazy s motivem kuřat pomocí umělé inteligence. Obrazy zachycují kuřata v různých situacích a podobách. Autoři už se totiž nemohli dál dívat na to, v jakých podmínkách žijí kuřata v českých velkochovech. Proto se rozhodli zapojit do charitativní výstavy a dražby a na bídné podmínky zvířat upozornit.

V České republice každý rok živoří 140 milionů přešlechtěných rychlokuřat ve velkochovech. Tato kuřata rostou tak rychle, až se jim z toho lámou kosti a selhávají vnitřní orgány. Celý jejich krátký život je jedno velké utrpení,“ popisuje chov kuřat vedoucí kampaně Rychlokuřata Radim Trojan z organizace OBRAZ – Obránci zvířat.

Je skvělé, že si i populární osobnosti uvědomují, že kuřata si takový život nezaslouží a neváhají podat pomocnou ruku,“ dodává.

Každý z autorů obrazu do něj vložil něco ze sebe – třeba svůj osobní příběh. Proto je obraz Tomáše Zástěry inspirován soutěží Survivor, obraz influencerky a fotografky Martiny Třešňákové našel inspiraci u jejího oblíbeného umělce Jeana-Michela Basquiata a obraz trenéra a zpěváka Jakuba Bíny ve filmové sérii Star Wars.

„Po skončení soutěže Survivor jsem se mohl vrátit k životu v komfortu a blahobytu. Ne každý má ale takové štěstí… Například miliony kuřat v České republice,“ vysvětluje Zástěra, proč se do akce zapojil. „Už jsme tak vyspělí, že tvoříme obrazy pomocí pár slov a počítače, ale ne tak vyspělí, abychom zajistili kvalitní život pro zvířata,“ dodává.

Podle organizátorů výstavy na návštěvníky čekají naprosto protichůdné emoce v jeden moment. Výstava totiž upozorňuje na existenci dvou světů, ve kterých se každodenně pohybujeme. Jedním z nich je svět vyspělé společnosti 21. století, ve kterém technologie dospěla do takové fáze, že sama ze zadaných slov dokáže tvořit vizuálně komplexní obrazy. Druhým z nich je svět plný zastaralých a barbarských praktik, jako jsou velkochovy hospodářských zvířat.

Stále více známých osobností veřejně vystupuje na podporu lepších životů kuřat. Stále více lidí se přidává na web www.rychlokurata.cz a volá po změně. Bohužel finální rozhodnutí je na supermarketech působících na českém trhu. Jejich veřejné prohlášení, že skoncují s prodejem rychlokuřat, by pozitivně ovlivnilo 140 milionů zvířecích životů ročně,“ popisuje situaci vedoucí kampaně Rychlokuřata.

Právě na podporu kampaně Rychlokuřata jdou obrazy známých osobností do dražby. Dražba začala online na portálu Aukro 18. května. Potrvá až do prvních červnových dní. Ještě před skončením dražby bude možné si všechny obrazy prohlédnout na výstavě AI obraz pro OBRAZ: Umělou inteligencí proti krutosti v Museu Kampa od 25. do 28. května.

 

Kontakt:

Ivo Krajc, PR koordinátor, telefon 792 291 651, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace, jejíž vizí je společnost vnímající zvířata jako živé bytosti s vlastními zájmy, nikoliv jako prostředky k lidskému užitku. Usiluje o změny, které jsou v podmínkách současného světa dosažitelné a pozitivně ovlivní co největší počet životů. Do svých kampaní zapojuje širokou veřejnost. Tímto přístupem dosáhla dvou výrazných legislativních úspěchů – zákazu kožešinových farem a klecových chovů slepic v ČR.

Odkaz na dražbu:

https://aukro.cz/uzivatel/Obrancizvirat/nabidky

Odkaz na událost výstavy:

https://www.facebook.com/events/122515700793125

Seznam zapojených osobností a popis obrazů:

⭐ herec Šimon Bilina – obrazem nazvaným „Bludných Brojlarďan” kritizuje mašinérii živočišného průmyslu, který vydělává na životech kuřat.

⭐ herečka Veronika Čermák Macková – ukazuje na svém obrazu „EsCape“ dvě podoby světa – svět při odcizení člověka a přírody a naopak – svět, kde jsou lidé s přírodou a zvířaty v symbióze.

⭐ youtuberka Anežka Chudlíková alias Not So Funny Any – její obraz „Light of Love“ poukazuje na to, že lidé jako Vy mají osudy kuřat ve svých rukou.

⭐ účastník pořadu Survivor a moderátor Evropy 2 Tomáš Zástěra – jeho obraz „Chicken Survivor: Nejdrsnější reality show světa” vychází z Tomášovy zkušenosti ze soutěže Survivor. Mezi soutěží a podmínkami ve velkochovech totiž vidí jisté podobnosti, ale i rozdíly.

⭐ zpěvačka Tamara Klusová – obraz “Gold Heart” nás vybízí, abychom v sobě hledali to dobré, protože kuřata ve velkochovech momentálně potřebují kousek zlata z nás.

⭐ influencerka a fotografka Martina Třešňáková – její obraz 140_2023 je inspirován americkým malířem Jeanem-Michelem Basquiatem, který se často svými díly stavěl za práva menšin. Autorka obrazu se svým obrazem zase staví za práva kuřat.

⭐ zpěvák a trenér Jakub Bína – obraz „May the Chicken be with you“ zobrazuje kuřata jako bojovníky z filmové série Star Wars. Tato kuřata mají chránit všechny ty trpící ve velkochovech.

⭐ právník a aktivista za lidská práva Kryštof Stupka – obraz nazvaný „Sponsored by your local supermarket“ zobrazuje budoucnost, ve které znají lidé kuřata už jen z muzeí a galerií kvůli šíření nemocí a souvisejícímu vybíjení zvířat ve velkochovech.

⭐ zpěvačka Pam Rabbit – obraz „Steve the Broiler“ zobrazuje kuře válečníka v lesklé zbroji připraveného vést ostatní kuřata do války za lepší životní podmínky ve velkochovech. Vizuální inspirací bylo pro autorku sci-fi a estetika počítačové animace.

Galerie obrazů:

https://drive.google.com/drive/folders/1KHiwyFTB1_0MgavTD_k8z1UNkdFVRSJh?usp=sharing

Videa známých osobností s obrazy ke stažení a volnému použití:

https://drive.google.com/drive/folders/1kXlDj65pxd42TF7CkYRMRn-igxVUsiE_?usp=sharing