Praha, 6. 6. 2023 – O víkendu skončila dražba obrazů známých osobností na podporu kampaně Rychlokuřata za lepší životní podmínky kuřat chovaných na maso v českých velkochovech. Moderátor a účastník Survivoru Tomáš Zástěra, zpěvačka Tamara Klusová, herci Šimon Bilina, Veronika Čermák Macková a další darovali své obrazy vytvořené pomocí umělé inteligence do dražby, která vynesla 125 tisíc korun na boj proti hrůzným životním podmínkám rychlokuřat. Obrazy bylo možné naživo spatřit vystavené v Museu Kampa od 25. do 28. května.

Kuřata jako bojovníci ze Star Wars, jako soutěžící v Survivoru nebo jako dávno vyhynulý druh. Třeba taková témata zachycují obrazy od známých osobností, které bylo možné získat v online dražbě na podporu kampaně Rychlokuřata za lepší životní podmínky kuřat chovaných na maso v českých velkochovech. I když byly obrazy na první pohled velmi rozdílné, jedno je spojovalo:

Kromě touhy autorů obrazů pomáhat zvířatům, za kterou moc děkujeme, všechny obrazy spojuje důstojnost. Kuřata jsou totiž v běžné realitě degradovaná na stroje na maso pro užitek lidí. Na obrazech jsou ale v úplně jiném prostředí. Autoři do obrazů vložili svou touhu dát kuřatům důstojnost, za což jim moc děkuju a myslím si, že tohle je jeden z kroků, jak dosáhnout toho, aby takovou důstojnost jednou kuřata měla i v reálném životě,“ otevřel slavnostním projevem vernisáž výstavy AI obraz pro OBRAZ: Umělou inteligencí proti krutosti v Museu Kampa koordinátor kampaně Rychlokuřata Radim Trojan ze spolku OBRAZ – Obránci zvířat.

Každý z autorů obrazů do něj vložil něco ze sebe – třeba svůj osobní příběh. Tamara Klusová dokonce složila i báseň a nespokojila se s výtvorem umělé inteligence, ale do obrazu zasahovala i vlastnoručně.

Když umělá inteligence podle zadaných klíčových slov vytvořila můj obraz, tak jsem najednou cítila, že abych se s tím dokázala ztotožnit a podepsat se pod ten obraz, tak musím společně s umělou inteligencí ten příběh nějak dovyprávět. Zvolila jsem tedy zlaté pláty, které jsem kladla na obraz,“ popisuje zpěvačka Tamara Klusová vznik svého obrazu.

Díky podpoře známých osobností pro kampaň Rychlokuřata mají kuřata v českých velkochovech naději na lepší zítřky. Samotná dražba vynesla 125 tisíc korun, které spolek OBRAZ použije právě na kampaň proti utrpení přešlechtěných kuřat.

Stále více známých osobností veřejně vystupuje na podporu lepších životů kuřat. Stále více lidí se přidává na web www.rychlokurata.cz a volá po změně. Bohužel finální rozhodnutí je na supermarketech působících na českém trhu. Jejich veřejné prohlášení, že skoncují s prodejem rychlokuřat, by pozitivně ovlivnilo 140 milionů zvířecích životů ročně,“ popisuje situaci vedoucí kampaně Rychlokuřata.

 

Kontakt:

Ivo Krajc, PR koordinátor, telefon 792 291 651, e-mail: [email protected]

 

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace, jejíž vizí je společnost vnímající zvířata jako živé bytosti s vlastními zájmy, nikoliv jako prostředky k lidskému užitku. Usiluje o změny, které jsou v podmínkách současného světa dosažitelné a pozitivně ovlivní co největší počet životů. Do svých kampaní zapojuje širokou veřejnost. Tímto přístupem dosáhla dvou výrazných legislativních úspěchů – zákazu kožešinových farem a klecových chovů slepic v ČR.

 

Galerie obrazů a fotografií z výstavy a vernisáže:

https://drive.google.com/drive/folders/1KHiwyFTB1_0MgavTD_k8z1UNkdFVRSJh?usp=sharing

Videa známých osobností s obrazy a videa ze slavnostního zahájení vernisáže ke stažení a volnému použití:

https://drive.google.com/drive/folders/1kXlDj65pxd42TF7CkYRMRn-igxVUsiE_?usp=sharing

 

Seznam zapojených osobností a popis obrazů:

⭐ herec Šimon Bilina – obrazem nazvaným „Bludných Brojlarďan” kritizuje mašinérii živočišného průmyslu, který vydělává na životech kuřat.

⭐ herečka Veronika Čermák Macková – ukazuje na svém obrazu „EsCape“ dvě podoby světa – svět při odcizení člověka a přírody a naopak – svět, kde jsou lidé s přírodou a zvířaty v symbióze.

⭐ youtuberka Anežka Chudlíková alias Not So Funny Any – její obraz „Light of Love“ poukazuje na to, že lidé jako Vy mají osudy kuřat ve svých rukou.

⭐ účastník pořadu Survivor a moderátor Evropy 2 Tomáš Zástěra – jeho obraz „Chicken Survivor: Nejdrsnější reality show světa” vychází z Tomášovy zkušenosti ze soutěže Survivor. Mezi soutěží a podmínkami ve velkochovech totiž vidí jisté podobnosti, ale i rozdíly.

⭐ zpěvačka Tamara Klusová – obraz “Gold Heart” nás vybízí, abychom v sobě hledali to dobré, protože kuřata ve velkochovech momentálně potřebují kousek zlata z nás.

⭐ influencerka a fotografka Martina Třešňáková – její obraz 140_2023 je inspirován americkým malířem Jeanem-Michelem Basquiatem, který se často svými díly stavěl za práva menšin. Autorka obrazu se svým obrazem zase staví za práva kuřat.

⭐ zpěvák a trenér Jakub Bína – obraz „May the Chicken be with you“ zobrazuje kuřata jako bojovníky z filmové série Star Wars. Tato kuřata mají chránit všechny ty trpící ve velkochovech.

⭐ právník a aktivista za lidská práva Kryštof Stupka – obraz nazvaný „Sponsored by your local supermarket“ zobrazuje budoucnost, ve které znají lidé kuřata už jen z muzeí a galerií kvůli šíření nemocí a souvisejícímu vybíjení zvířat ve velkochovech.

⭐ zpěvačka Pam Rabbit – obraz „Steve the Broiler“ zobrazuje kuře válečníka v lesklé zbroji připraveného vést ostatní kuřata do války za lepší životní podmínky ve velkochovech. Vizuální inspirací bylo pro autorku sci-fi a estetika počítačové animace.