“Co mi akademie dala? V první řadě to byl pocit sounáležitosti. Dostala se mi neskutečná podpora a motivace jít si za svým cílem. Velice si vážím zkušeností a znalostí, které byly se mnou sdíleny a také celkového přístupu.  Akademie byla pro mě osobním růstem a nezbytnou zkušeností k tomu, abych se mohla dále posouvat v mém aktivismu.” Tera (účastnice akademie) 

Od začátku listopadu startuje v pořadí již třetí běh Akademie aktivismu Obránců zvířat. Jedná se o několikaměsíční vzdělávací a podpůrný program pro všechny, kdo mají v hlavě vlastní projekt na pomoc zvířatům nebo už patří k Obráncům zvířat a chtějí se zdokonalit v tom, co dělají nebo získat nové znalosti a dovednosti.

Celý program akademie je členěn do několika okruhů: úvod, ve kterém se účastníci dozví například to, jaký je současný stav zvířecích práv u nás i ve světě nebo jak efektivně komunikovat s okolím o zvířecích a veganských tématech; plánování, kde se účastníci mohou naučit třeba naplánovat si vlastní akci; propagace a komunikace, což je blok, kde se řeší jak komunikovat s nějakou firmou či politikem, ale také například jak jednoduše vytvořit leták propagující vaši akci; fundraising, aneb kde získat peníze pro svůj projekt; okruh akce, ve kterém se účastníci naučí jak stánkovat či jak ohlašovat akci a v neposlední řadě okruh seberozvoj, protože při vší té práci pro zvířecí blahobyt je nutné myslet především na sebe a na to, jak pracovat udržitelně a hlavně nevyhořet.

“V Akademii jsem se seznámil s podobně smýšlejícími lidmi, se kterými se vzájemně podporujeme. Lekce jsou stručné a výstižné, takže mám nyní mnohem lepší představu, co kampaň obnáší a za jaký konec ji uchopit. Také si vážím pravidelných konzultací, kde si můžu urovnat myšlenky a získat nové impulsy:)” Honza (účastník akademie)

Tohle všechno naše know-how předáváme prostřednictvím krátkých videokurzů a podpůrných dokumentů, ale také prostřednictvím workshopů, na kterých se setkáváme osobně i online a trénujeme nové dovednosti. Zkoušíme například to, jak by mohl vypadat náš mediální výstup o projektu, na kterém pracujeme.

 

Tak to by byla ta vzdělávací část. Podpůrná funkce akademie spočívá v mentoringu. Účastníci, kteří přichází zvenčí OBRAZu, si už při přihlašování volí svůj prozvířecí projekt, který chtějí v průběhu akademie (či déle, záleží, o co jde) zrealizovat. Aktivisti z Obránců zvířat (pokud si také nezvolí práci na vlastním projektu) si zvolí svůj cíl, něco v čem se chtějí v průběhu akademie zdokonalit. V průběhu akademie je možnost nejméně pětkrát individuálně svůj projekt konzultovat s mentorkami, které případně propojí účastníka s expertem na dané téma z řad Obránců zvířat i mimo ně. Radu si účastníci mohou vyžádat kdykoli i po skončení akademie. 

“Akademia aktivizmu mi dala v prvom rade impulz a pocit, že aktívna pomoc zvieratám v mojom okolí nie je nemožná. Videá a informácie, ktoré sme dostali, boli praktické a mimoriadne inšpiratívne. Zároveň boli veľmi prínosné aj konzultácie spolu so skvelým feedbackom a nápadmi. Vlastne ma prvá konzultácia tak nakopla, že som hneď skúsila napísať do miestnych novín a podarilo sa mi tam vyjednať sériu článkov.” Lucia (účastnice akademie)

Účast v akademii Luciu inspirovala k tomu, aby se ucházela o práci v Humánném pokroku (slovenská organizace, která řeší práva zvířat) a práci úspěšně získala.

Samotné projekty mají nejrůznější podobu a už na první dobrou je jasné, že vyžaduje každý jinou časovou dotaci na realizaci, ale že je i jinak finančně či zdrojově náročný. Z krátkodobějších projektů, které se do akademie přihlásily, šlo například o tvorbu a umisťování informačních cedulí o krmení vodních ptáků na území určitého města. Přihlásila se ale i spousta dlouhodobějších projektů nebo projektů, které nemají jasně daný konec. Na jihu Čech tak v současné době vzniká stanice pro problematické psy, kde se budou učit zapojit se zpět do života s novým páníčkem. Na některých školách bude méně masa a více uvědomění dopadů živočišných produktů na nás i na planetu. Na zámku v Konopišti už nebude strádat medvěd Jirka v miniaturním výběhu. V Ostravě a okolí už nebude ubližovat zvířatům zábavní pyrotechnika. A takhle bychom mohli pokračovat…

Těm, kteří by se moc moc chtěli akademie účastnit, ale ve svém okolí neregistrují žádný zvířecí problém, který by bylo možné řešit, přinášíme několik témat, která bezpochyby udělají zvířatům velkou službu a formou vyhlášek či domluv s městem či obcí se dají řešit téměř kdekoli u nás:

  • zákaz ohňostrojů na území obce
  • osvěta krmení divokého ptactva / zvířat na území obce
  • osvětové programy pro školy
  • pravidelné stánkování s určitým prozvířecím tématem
  • letákování ve svém městě

Důležitým pilířem akademie je také propojování účastníků mezi sebou. Chceme vás společně seznámit a spřátelit. Proto je v průběhu akademie prostor pro spolupráci, ale také pro setkávání v neformálním prostředí třeba na pivo nebo piknik. Účastníci, kteří v minulosti nepůsobili v OBRAZe, dostanou možnost se do něj zapojit, pokud budou chtít. Celá akademie startuje úvodním setkáním, kde se společně seznámíme a řekneme si, kdo má co v plánu. Další setkání je plánované přibližně v polovině akademie. Na závěr akademie nás čeká setkání s představováním rozpracovaných a hotových projektů a s odpočinkem, ale také aktivistickým programem.

A co by nám účastnice Peťa vzkázala na závěr? Jestli vám záleží na zvířatech a chcete pro jejich lepší životní podmínky cokoli dělat – neváhejte s přihlášením. Otevře vám to spoustu možností a každý si zvolí to, co mu nejvíce vyhovuje. Tento aktivismus je nenásilný, vede ho parta super lidí, co jsou vždy ochotni poradit. Vše se děje krůček po krůčku a člověk pomalu získává mnoho zkušeností.”

Pro detaily o průběhu Akademie aktivismu a vyplnění přihlášky klikněte sem: www.obrancizvirat.cz/akademie-aktivismu