Praha, 11. 8. 2021 – Na sociálních sítích organizací na ochranu zvířat se dnes objevilo video, ve kterém sportovec a zpěvák Ben Cristovao společně s autorkou knih o ekologii a zdravém životním stylu Dewii upozorňují na nový projekt „Volím pro zvířata“. Projekt na svém webu Volimprozvirata.cz představuje před sněmovními volbami dvanáct reformních návrhů vedoucích k posílení ochrany zvířat. Sympatizanti projektu nyní vyzývají kandidující strany a koalice, aby k návrhům poskytly svá stanoviska. Až je dodají, budou si moci voliči na webu otestovat svou shodu se stranami v otázce směřování ochrany zvířat u nás.

Poprvé v historii se spojily čtyři organizace na ochranu zvířat působící v Česku (Compassion in World Farming, Nesehnutí, OBRAZ – Obránci zvířat a Svoboda zvířat) a společně vytvořily dvanáct reformních návrhů, kterými by mohli politici v nadcházejícím funkčním období Poslanecké sněmovny zlepšit životy zvířat. Návrhy se týkají například ukončení hromadné přepravy hospodářských zvířat mimo EU, zákazu klecových chovů a mrzačení zvířat bez znecitlivění, plánu na postupné nahrazení pokusů na zvířatech či reformy stravování v jídelnách veřejných institucí.

Češi v posledních letech opakovaně ukázali, že jim na ochraně zvířat záleží. Díky tomu jsme v Česku zakázali třeba kožešinové farmy a klecové chovy slepic. Stále ale existují případy, kdy u nás zvířata zbytečně trpí. Proto jsme představili 12 návrhů, které na základě konkrétní zahraniční inspirace ochranu zvířat v Česku dále posílí. A chceme, aby k nim strany před volbami daly jasná a srozumitelná stanoviska. Protože i podle nich se budou voliči v říjnu rozhodovat,“ vysvětluje předseda spolku OBRAZ Marek Voršilka důvod vzniku projektu.

Organizace oslovily kandidující strany a koalice, které alespoň v jednom z průzkumů uskutečněných v posledních 3 měsících překročily pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Takovým uskupením zaslaly dotazník s dvanácti návrhy. Nyní se čeká na jejich stanoviska k jednotlivým tématům. Voliči a voličky si na webu projektu mohou dotazník vyplnit také a v září pak zjistí, která strana je jim svým přístupem k ochraně zvířat nejblíže.

Projekt získal podporu i ze strany celebrit a influencerů. Na sociálních sítích se dnes objevilo video, ve kterém Ben Cristovao společně s Dewii rozmlouvají o přístupu společnosti ke zvířatům. Ve videu zaznívá například i to, že se u voleb budou rozhodovat podle toho, jak strana přistupuje k ochraně zvířat. Vyzývají k tomu i další voliče.

Bena trápí třeba přeprava živých zvířat: „Zvířata by se měla nechat v první řadě na pokoji. Neměla by se nikam transportovat, ale když už si naše společnost potřebuje se zvířaty něco dělat, tak ať je během toho netýrá. I při té přepravě… Kolikrát jsou to desítky hodin ve vedrech, bez vody. Strašné peklo,“  hodnotí zpěvák.

Dewii si myslí, že by politici měli usilovat o lepší životy zvířat. „Ochrana zvířat a celkově ochrana přírody je hodnota, která by měla být v každém volebním programu. Každý krok vpřed má smysl,“  říká bloggerka věnující se zdravému a ekologickému životnímu stylu.

Projekt podporují i další známé osobnosti jako zpěvačka a rapperka Sharlota, neteř Jaromíra Jágra a bloggerka Pavlína Jágrová, modelka Jitka Nováčková, herec Václav Neužil nebo moderátorka Katka Říhová. Všichni svým fanouškům doporučují, aby letos volili pro zvířata.

 

 

Kontakt:

Ivo Krajc, PR koordinátor, telefon 792 291 651, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace usilující o lepší společenskou ochranu zvířat. Vedeme kampaně zaměřené na prosazování systémových reforem. Naší první významnou iniciativou byla úspěšná kampaň za zákaz kožešinových farem. V roce 2020 jsme zdárně dokončili také kampaň za legislativní zákaz klecových chovů slepic.

 

Odkaz na web projektu:
https://volimprozvirata.cz/

 

Odkaz na video s Benem a Dewii ke stažení a volné publikaci:

https://drive.google.com/file/d/1i_KwJCIlPxC6VRhYNd-RkNom5M_2u7mW/view?usp=sharing

 

Odkaz na video s Benem a Dewii na Youtube:

https://youtu.be/ISmzUtZhiKc

 

Odkaz na video s Benem a Dewii na FB:

https://www.facebook.com/obrancizvirat/posts/4400839916633474

 

Fotogalerie z natáčení videa ke stažení a volné publikaci:

https://drive.google.com/drive/folders/1p9uzZAAHyQ1w7MlSjiTYXF0bKseHpwpz?usp=sharing

 

Společná fotografie zástupců organizací na ochranu zvířat:
https://drive.google.com/drive/folders/17NLWZg-iSC6iE-CGC4KYihPud99aJGhk?usp=sharing