Praha, 7.8.2018 – Celých 86 % Čechů si myslí, že v klecových chovech nejsou pro slepice vyhovující podmínky. Tři ze čtyř respondentů (73 %) dokonce požadují úplný zákaz chovu slepic v klecích. Takový zákaz již několik let platí např. v Rakousku a už brzy v Německu. Česko by tak dohnalo své sousedy. Tato zjištění a mnohá další přináší výzkum veřejného mínění spolku OBRAZ – Obránci zvířat, který provedla agentura Median.

„Potvrzuje se, že Češi nechtějí podporovat zbytečné týrání zvířat. Zvláště když jsou zde ohleduplnější varianty, v kterých jsou slepice chovány na podestýlce nebo s volným výběhem,“  říká koordinátor kampaně proti klecovým vejcím Jak to snáší? Pavel Buršík ze spolku OBRAZ. Právě Obránci zvířat v polovině června uveřejnili investigativní záběry z klecových velkochovů, které naplno ukázaly děsivou realitu života v stísněných klecích. „V přeplněných klecích nemají slepice podmínky pro své přirozené potřeby a po několika měsících v kleci se z nich stávají oškubané zubožené trosky,“ uvádí Buršík.

Kompletní výsledky výzkumu veřejného mínění včetně tabulek a grafů: http://www.median.eu/cs/wp-content/uploads/2018/08/median_zprava_klecove_chovy_v02.pdf

Většina Čechů, 60 %, si také myslí, že by obchody, restaurace a potravináři měli přestat odebírat vejce z klecových chovů. Tyto firmy by se tak veřejnosti měly přidat k například Tescu, Lidlu nebo Kauflandu a zavázat se, že v dohledné době přestanou klecová vejce nakupovat, dále prodávat či užívat jako surovinu. „Česká veřejnost v názoru na klecové chovy dohnala vyspělou Evropu. Firmy by se tomu měly přizpůsobit a ukončit praxi dvojích standardů, kdy v Česku stále zákazníkům nabízejí klecová vejce, ačkoliv třeba v Německu by si to už nedovolily,“ dodává Buršík.

Kontakt:
Pavel Buršík, tiskový mluvčí spolku OBRAZ, telefon 736 625 048, e-mail:  [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace usilující o lepší společenskou ochranu zvířat. Vedeme kampaně zaměřené na vzdělávání veřejnosti a prosazování systémových reforem. Naší první významnou iniciativou byla úspěšná kampaň za zákaz kožešinových farem.

Poznámky:

Web kampaně Jak to snáší?
https://www.jaktosnasi.cz
Kompletní výsledky výzkumu veřejného mínění včetně tabulek a grafů:
http://www.median.eu/cs/wp-content/uploads/2018/08/median_zprava_klecove_chovy_v02.pdf