Praha, 20.8.2018 – Aktivisté ve slepičích škraboškách se sešli dnes ráno v centru Prahy, aby protestovali proti klecovým chovům slepic. Účastnili se happeningu s názvem Slepičí jízda. Slepičí maškary se pohybovaly především městskou hromadnou dopravou. Symbolika stísněnosti odkazovala na život téměř čtyř a půl milionu českých slepic v klecích. Během happeningu oslovili desítky firem. Předali jim výzvu, ve které je žádají o to, aby přestaly klecová vejce používat.

Účastníci považovali koncept Slepičí jízdy za dobrý nápad, jak upozornit na podmínky slepic v klecích. „Když jsem jela namačkaná v tramvaji a navíc v tom šíleném vedru, o to víc jsem si uvědomila, jak příšerný život slepice mají. Jsem ráda, že se nám podařilo během jednoho dne oslovit tolik firem, snad se brzy připojí k supermarketům,“ komentovala průběh události Pavla, která na akci přijela až z Brna.

Fotogalerie ke stažení a publikaci: http://bit.ly/slepici-jizda-foto

Většina velkých obchodních řetězců se zavázala, že klecová vejce přestanou během několika let prodávat. Postupně se přidávají další firmy z dalších sektorů, například hotely a restaurace. „Je načase, aby odběratelé vajec vyslyšeli přání svých zákazníků a přestali podporovat tento krutý byznys, který nelze považovat za nic menšího, než je týrání zvířat,“ říká Pavel Buršík, koordinátor kampaně Jak to snáší.

Výzva byla dnes předána také řetězci COOP, který je jedním z posledních větších řetězců, které se nezavázaly ke kompletnímu přechodu na bezklecová vejce. Obráncům zvířat byla přislíbena schůzka, která se uskuteční v nejbližších týdnech. „Samozřejmě víme, že struktura COOPu je odlišná od jiných řetězců, protože se jedná o družstvo. Nicméně v zahraničí je běžné, že právě družstevní řetězce jako je COOP jsou velmi progresivní a zodpovědnější vůči zvířatům i lidem. Nevidíme důvod, proč by český COOP měl být výjimkou,“ doplňuje Buršík.

Spolek OBRAZ v červnu letošního roku zveřejnil záběry z několika českých klecových chovů a rozpoutal tak diskuzi o tom, jestli je tento způsob chovu přijatelný v 21. století. Podle nového průzkumu veřejného mínění, který zpracovala agentura Median, si 86 % Čechů si myslí, že v klecových chovech nejsou pro slepice vyhovující podmínky.

Kontakt:

Pavel Buršík, tiskový mluvčí spolku OBRAZ, telefon 736 625 048, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace usilující o lepší společenskou ochranu zvířat. Vedeme kampaně zaměřené na vzdělávání veřejnosti a prosazování systémových reforem. Naší první významnou iniciativou byla úspěšná kampaň za zákaz kožešinových farem.

Poznámky:

Web kampaně Jak to snáší?
https://www.jaktosnasi.cz
Výzkum veřejného mínění o klecových chovech:
http://www.median.eu/cs/wp-content/uploads/2018/08/median_zprava_klecove_chovy_v02.pdf