Ministr zemědělství Marian Jurečka

 

Ve čtvrtek, 19. března 2015, byla v hlavním zpravodajství TV Nova odvysílána druhá reportáž na téma kampaně proti chovu kožešinových zvířat. Přímo navazovala na reportáž ze dne 17. března. V reportáži dostal prostor k vyjádření nejen Marek Voršilka, předseda organizace OBRAZ – obránci zvířat, ale také Státní veterinární správa a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Dle slov reportérů TV Nova jsou chovy legální a Státní veterinární správa (SVS) tak chovatele nemůže trestat, protože jejich počínání není v rozporu se zákonem.

Jestli je na farmě porušován zákon se SVS při kontrole vůbec nemusí dozvědět, protože majitel kožešinové farmy má dostatek času případná pochybení skrýt. “Zaklepeme a nikdo nám neotevře, takže kontrolu v podstatě nemůžeme udělat. Takže jsme ráno zavolali, že jedeme na kontrolu. Aby se majitel připravil, že pojedeme na kontrolu.” říká inspektor Státní veterinární správy.

Ministr zemědělství Marian Jurečka říká, že parametry klecí mohou zvířatům způsobit zranění. Zároveň přiznává, že podle záběrů zvířata v klecích trpí. Ministr je otevřený přijmout opatření, aby podmínky v klecích byly zvířatům zlepšeny a tak podle něj není důvod zakázat chov kožešinových zvířat.

OBRAZ – obránci zvířat s tímto nesouhlasí. Lišky i norci jsou divoká zvířata, která ve volné přírodě naběhají za den mnoho kilometrů a potřebují pro svůj život různorodé podněty. I v případě, že by požadavky na velikost a vybavení klecí byly zpřísněny a klece by musely být větší, budou podmínky nedostatečné přirozeným potřebám zvířat a ta i v takových klecích budou nadále trpět.

Vítáme ovšem připravenost pana Jurečky s námi jednat.

Reportáž ze dne 19. března 2015 je ke spuštění ZDE (začíná v čase 22:46)