Štěkot

Praha/Vítějeves – Majitel kožešinové farmy ve Vítějevsi, pan František Ducháček, vznesl několik obvinění dotýkajících se kampaně za zákaz kožešinových farem a zveřejněných záběrů z jeho farmy. Spolek OBRAZ – Obránci zvířat nyní zveřejnil video, které tato obvinění jedno po druhém vyvrací.

„Předkládáme jednoznačné důkazy o tom, že námi zveřejněné záběry skutečně pocházejí z farmy pana Ducháčka a nejsou pět let staré, jak pan Ducháček nepravdivě uvedl v rozhovoru pro časopis Instinkt. Nově zveřejněná rozšířená část záběrů z farmy ve Vítějevsi rovněž dokládá, že zvířata vykazují poruchy chování i při natáčení zdálky a nejsou tedy „stresována aktivisty“, jak tvrdil pan Ducháček, ale naprosto nevhodnými podmínkami klecového chovu,“ řekl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ – Obránci zvířat.

Zcela absurdní až směšné je pak ničím nepodložené obvinění, že natáčející ochránci zvířat kvůli přístupu na farmu panu Ducháčkovi otrávili dva psy. Naštěstí i toto tvrzení snadno vyvrací záznam z vnitřku farmy, na němž je slyšet štěkot psů z odděleného koridoru farmy evidentně poté, co ke vstupu na farmu došlo.

„Obvinění pana Ducháčka na adresu aktivistů pořizujících usvědčující záběry vnímáme jako zoufalou snahu odvést pozornost od závažných problémů nejen na jeho, ale na všech českých kožešinových farmách. Lišky a norci jsou divoká zvířata, pro která chov v holých drátěných klecích znamená celoživotní utrpení. Trápení zvířat pro kožešiny je nemorální přežitek, který nepatří do 21. století. Vyzýváme proto ministra zemědělství Mariana Jurečku, aby se po vzoru 11 evropských zemí a v souladu s přáním 68 % občanů zasadil o zákaz kožešinových farem v České republice,“ řekl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ – Obránci zvířat.