UPDATE – video z akce zde: http://obrancizvirat.cz/velky-prazsky-pruvod-proti-kozesinam-2/

Praha – Kampaň za zákaz kožešinových farem se blíží k významnému milníku. Návrh zákona, kterým by k jejich zákazu došlo, má jít totiž na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny do prvního čtení. Česká republika má možnost zařadit se po bok dalším evropským státům, kde už přímo nebo nepřímo chov zvířat na kožešiny zakázali. Aktivisté ze spolku OBRAZ se proto rozhodli uspořádat happening. Akce proběhne tuto neděli 16. října na Staroměstském náměstí odpoledne od půl třetí.

Téměř padesát lidí bude držet desky nad hlavou, ze kterých pak vznikne obří vzkaz pro poslance. Spolek OBRAZ má v plánu z radniční věže tento tzv. flashmob natočit a vytvořit video s výzvou k zákazu kožešinových farem.„Podle průzkumu veřejného mínění si 70 % lidí přeje kožešinové farmy zrušit. Chceme politikům před prvním čtením ukázat, že to není nic neříkající číslo,“ komentuje důvod happeningu Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

V České republice je nyní registrováno 9 kožešinových farem. Ročně v nich zemře v plynových komorách nebo pod elektrickým proudem zhruba 20 tisíc norků a lišek. Návrh zákona, kterým by do konce roku 2018 došlo k uzavření všech těchto farem, v březnu předložila skupina 50 poslanců. K návrhu pak vláda zaujala neutrální stanovisko a vyjádřila souhlas s jeho základními východisky: „Vláda v obecné rovině souhlasí s východisky, z nichž předložený návrh zákona vychází, což jsou především etické otázky, které vzbuzuje usmrcování zvířat v případech, kdy pro to neexistuje důležitý lidský zájem.”

K tématu kožešinových farem proběhl v září na půdě Poslanecké sněmovny odborný seminář a další se zde bude konat příští týden ve čtvrtek. Jeho tématem budou zahraniční zkušenosti se zákazy kožešinových farem, o nichž pohovoří řada zajímavých mezinárodních hostů.

Kontakt: Marek Voršilka, telefon 776 053 932, e-mail: [email protected]

 

Facebooková událost happeningu: https://www.facebook.com/events/575293636011886/

Odborný seminář o zahraničních zkušenostech: http://www.svobodazvirat.cz/novinky/praha-privita-svetove-odborniky-na-problematiku-tzv-kozesinovych-zvirat.htm

Veřejné mínění: http://www.protisrsti.cz/dokumenty/Zaverecna_zprava_CVVM_2015.pdf

Více o kožešinách: http://obrancizvirat.cz/kozesiny/