Ostrava, 22. 12. 2022 – Blíží se Silvestr a s ním i každoroční noční radovánky. Novoroční ohňostroje jsou ale často důvodem ztráty, zranění nebo smrti mnoha zvířat. I proto se na ně zaměřila ostravská lokální skupina Obránců zvířat ze spolku OBRAZ a začala sbírat podpisy pod petici, která usiluje o zákaz používání zábavní pyrotechniky v Ostravě. Zástupci skupiny už o zákazu jednali i s představiteli města.

Ostravští Obránci zvířat byli s tématem škodlivosti ohňostrojů aktivní po celý rok. Veřejnost s tématem seznamovali na svých stáncích, prostřednictvím článků na webu, příspěvků na sociálních sítích i šířením petice. Koncem listopadu proběhla také Výstava proti ohňostrojům, na které prezentovali hlavní problémy spojené s ohňostroji.

Ohňostroje způsobují zvířatům obrovský stres. Spousta zvířat se v průběhu silvestrovských oslav zaběhne, při svém zběsilém úniku se často zraní, není výjimkou že smrtelně. Hlasitá silvestrovská zábava však stresuje i lidi a škodí životnímu prostředí, protože se do ovzduší uvolňují těžké kovy,“ vyjmenovává problémy spojené s ohňostroji Ingrid Piskořová z ostravské lokální skupiny.

Osvětové aktivity se Obráncům zvířat vyplatily. Pod petici se během akcí podepsalo téměř tisíc lidí, a to přesto, že petici mohli podepsat pouze obyvatelé s trvalým bydlištěm v Ostravě. Iniciativu chtělo podpořit i velké množství lidí z přilehlého okolí Ostravy, jejich podpis však nemůže být započítán.

Na začátku prosince také proběhla první schůzka s vedením města, kde došlo k představení iniciativy proti ohňostrojům.

Schůzka byla velice příjemná, vlastně jsme se shodli, že ohňostroje si většina lidí v dnešní době už nepřeje. Jako důležité vidí město to, dělat osvětu hlavně u dětí. Proto budeme v nadcházejícím roce plánovat další osvětové akce cílené především na děti,” řekla zástupkyně ostravských aktivistů Petra Obíralová

Od 17. prosince mohou ostravští cestující městskou hromadnou dopravou zahlédnout osvětové letáky umístěné v

 přepravních prostředcích, ty zdůrazňují tři hlavní negativní dopady zábavní pyrotechniky – úhyny zvířat, ztracená zvířata a dopravní nehody.

V neposlední řadě ve své iniciativě Obránci zvířat zmiňují nemalé investice do novoročních ohňostrojů, které by podle nich bylo možné využít i na potřebnějších místech. Některá města se totiž již vydala ohleduplnější cestou a ušetřené peníze raději přidělí nemocnici nebo útulku.

Zmiňují také, že není nutné vzdát se barevných novoročních efektů úplně. Existují i modernější, etičtější a bezpečnější alternativy jako laserové a dronové show nebo videomapping.

Město Ostrava je velice moderní, proto věříme, že do budoucna nalezneme společné řešení, které bude ohleduplnější ke zvířatům i planetě,“ shrnuje Ingrid Piskořová z ostravské lokálky.

Podpořit iniciativu ostravské lokální skupiny můžete i nyní podpisem online petice.