Praha, 17. 3. 2016 – Skupina 50 poslanců oficiálně předložila avizovaný návrh zákona, který by v České republice zcela zakázal kožešinové farmy. Oproti stavu z počátku března tak vzrostl počet předkladatelů více než dvojnásobně a návrh svým podpisem podpořil i předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministři Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek. Mezi dalšími známými politiky mezi předkladateli jsou Miroslav Kalousek, Jeroným Tejc, Roman Sklenák, Martin Komárek, Jiří Dolejš či Petr Gazdík.

V České republice je v současnosti registrováno 9 kožešinových farem, na kterých je každým rokem plynem nebo elektrickým proudem zabito zhruba 20 tisíc lišek a norků. Podle předkládaného návrhu by tyto farmy musely ukončit svůj provoz do konce roku 2018. Ministerstvo by mohlo v odůvodněných případech poskytnout jejich provozovatelům jednorázové finanční příspěvky ke zmírnění dopadů zákazu. Návrh je inspirován obdobnou úpravou v dalších deseti evropských zemích.

„Tak početná a politicky různorodá skupina předkladatelů je pro nás důkazem toho, že z otázky kožešinových farem a vztahu ke zvířatům vůbec se stalo zásadní politické téma. Poslanci se tak budou muset vážně zabývat otázkou, zda je v 21. století morálně akceptovatelné držet divoká zvířata v drátěných klecích a zabíjet je v plynových komorách jenom pro to, aby se jejich zimní srst mohla stát ozdobným límcem. Celých 70 % českých občanů se spolu s námi domnívá, že nikoli,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ, který v loňském roce opakovaně zveřejnil otřesné záběry z českých kožešinových farem, zachycující poruchy chování, zranění, nemoci, propadávání chodidel a malé klece pro divoká zvířata.

Předložený návrh zákona nyní míří do vlády, která má ze zákona 30 dnů na vyjádření. Stanovisko vlády může mít zásadní význam pro šanci na schválení návrhu ve Sněmovně a významné slovo při formulování stanoviska bude mít ministr zemědělství Marian Jurečka. Spolek OBRAZ proto spustil web www.VyzvaJureckovi.cz, s jehož pomocí se lidé mohou na ministra Jurečku obracet a žádat jej, aby ve vládě neprosazoval nesouhlasné stanovisko.

„Nad přáním 70 % občanů, kteří požadují zákaz kožešinových farem, nelze jen tak mávnout rukou. Není to však jen názor drtivé většiny voličů, ale i odborníků na etologii a pohodu zvířat – divoká zvířata nepatří do holých drátěných klecí a plynových komor. Pro osud desítek tisíc lišek a norků může být postoj ministra zemědělství v následujících dnech rozhodující. Vyzýváme proto ministra Jurečku, aby se ve vládě nesnažil předložený návrh blokovat,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

Kontakt: Marek Voršilka, telefon 776 053 932, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. Kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice je první významnou iniciativou, kterou v této oblasti vyvíjíme.

 

Poznámky:

Návrh zákona – sněmovní tisk: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=742

Záběry z českých kožešinových farem v HD kvalitě ke stažení a k publikaci: http://obrancizvirat.cz/pro-media/

Země, které kožešinové farmy již zakázaly: http://obrancizvirat.cz/wp-content/uploads/2015/10/2-Legislativa_Evropa.pdf

Průzkum CVVM – 70 % občanů pro zákaz: http://www.protisrsti.cz/dokumenty/Zaverecna_zprava_CVVM_2015.pdf