Včerejší jednání Senátu se protáhlo do noci a samotné hlasování o zákazu kožešinových farem probíhalo až v jedenáct hodin. Po intenzivní rozpravě se pro sněmovní verzi vyslovilo 39 senátorů z přítomných 54, proti byli pouze 3 senátoři. Zákaz kožešinových farem tedy míří k prezidentovi a platit by měl od ledna 2019.

Ještě před samotným hlasováním nebyl osud novely zákona na ochranu zvířat proti týrání jistý. Hospodářský výbor doporučil senátorům podpořit pozměňovací návrh, který by odsouval platnost od roku 2023.  Tento pozměňovací návrh se naštěstí neodhlasovat a senátoři vyslovili jasnou podporu sněmovní verzi.

„Je to obrovský úspěch! Česká republika se brzy zařadí mezi vzrůstající počet zemí, které odkázaly kožešinové farmy na smetiště dějin. Jsme rádi, že se i senátoři za tuto novelu tak přesvědčivě postavili. Chov divokých šelem v drátěných klecích a jejich zabíjení v plynových komorách kvůli módním doplňkům nepatří do 21. století,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

Kontakt:
Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ, telefon 776 053 932, e-mail: [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. Kampaň za zákaz kožešinových farem je první významnou iniciativou spolku. Dalším aktuálním projektem je kampaň proti psím množírnám.

Poznámky:

Hlasování Senátu dostupné zde: http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/hlasy?G=16936&O=11

Seznam zemí, které kožešinové farmy již zakázaly | Reprezentativní průzkum agentury Focus – 83 % občanů pro zákaz