Praha – Dlouho očekávaný návrh zákona, kterým by došlo k zákazu kožešinových farem, míří do Sněmovny. Jeho první čtení proběhne 8. listopadu. O dva dny dříve pořádá spolek OBRAZ Velký pražský průvod proti kožešinám. Průvod bude začínat na Střeleckém ostrově v neděli 6. listopadu v půl třetí odpoledne. Lidé se pak s transparenty, bubny a pokřiky projdou až na Václavské náměstí, kde u koně promluví několik řečníků z řad politiků a osobností.

„Již jen pár dní zbývá do zahájení tzv. kožkovací sezóny, během níž bude v naší zemi dalších 20 tisíc zvířat naházeno do plynových komor jenom proto, aby jejich srst mohla ozdobit zimní kabáty. Ve stejné době začne poprvé v historii celá Poslanecká sněmovna diskutovat o tom, zda jde o legitimní byznys, anebo krutý přežitek,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ, který akci pořádá. „Průvodem chceme nejen připomenout památku letošních obětí kožešinové módy, ale především apelovat na politiky, aby dlouhodobé volání české veřejnosti po zákazu kožešinových farem nebrali na lehkou váhu.“

V současné době je v České republice registrováno 9 kožešinových farem. Jejich zákaz si přeje podle průzkumu CVVM 70 % obyvatel. Projednávaný návrh zákona, pod který se podepsalo 50 poslanců napříč politickým spektrem včetně premiéra Bohuslava Sobotky, počítá s jejich ukončením do konce roku 2018. Česká republika by se tak přidala k řadě dalších evropských států, kde již k zákazu chovu kožešinových zvířat došlo.

Kožešinové farmy jsou v poslední době pod palbou kritiky nejen ze strany ochránců zvířat, ale též expertů na etologii a welfare zvířat. V září obdrželi poslanci otevřený dopis 42 odborníků z českých univerzit, vědeckých pracovišť a zoologických zahrad, kteří v něm upozorňují, že živočišné druhy chované na kožešinových farmách prošly jen velmi omezenou domestikací. Podmínky klecových chovů tak zdaleka neodpovídají jejich etologickým potřebám, o čemž svědčí i vysoký výskyt stereotypií v těchto chovech.

V prvním čtení, které proběhne v úterý 8. listopadu, budou poslanci rozhodovat o tom, zda návrh zákona bez dalšího zamítnou, anebo jej přikážou výborům a pošlou k dalšímu projednání.„Pevně věřím, že návrh v prvém čtení obstojí. Smést jej bez dalšího projednání ze stolu by bylo projevem neúcty vůči laické i odborné veřejnosti, která po řešení této otázky naléhavě volá,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

Kontakt: Marek Voršilka, 776 053 932, [email protected]

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. První aktivitou spolku je kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice. Další velkou kampaní je boj proti množírnám.

Facebooková událost průvodu: https://www.facebook.com/events/1782193465352264/

Návrh zákona – sněmovní tisk: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=742

Otevřený dopis odborníků: http://www.obrancizvirat,.cz/kozesiny-otevreny-dopis

Záběry z českých kožešinových farem v HD kvalitě ke stažení a k publikaci: http://obrancizvirat.cz/pro-media/

Seznam zemí, které kožešinové farmy již zakázaly | Průzkum CVVM – 70 % občanů pro zákaz