Většina z nás si během letních měsíců užívá dovolenou a pěkné počasí. Zvířata se však v tomto období musí vypořádat s úmornými vedry i nedostatkem vody. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak jim horké dny ulehčit. 

Domácím zvířatům zajistěte dostatek vody, na procházky jen ráno nebo večer 

Psi a kočky se sice z naší péče těší celý rok, ale jejich potřebám bychom se měli věnovat obzvlášť v létě. Chlupáči se totiž během horkých dnů snadno přehřejí. Pokud si ale dáte pozor na několik drobností, takovým situacím snadno předejdete. 

  • Zajistěte, aby měl mazlíček misku s vodou neustále plnou, a mohl tak kdykoliv během dne doplnit tekutiny. 
  • Delší procházky během horkých dnů naplánujte na brzké ranní nebo naopak večerní hodiny. Pokud přeci jen musíte se psem ven odpoledne, snažte se vyhnout rozpálenému asfaltu a chodníkům, na takovém povrchu si totiž snadno spálí tlapky. Nezdá se Vám zem až tak horká? Zkuste na ni na pár vteřin položit ruku. Pokud nevydržíte teplotu Vy, tak ani Váš pes. 
  • Říkáte si, že musí být mazlíčkům v kožichu strašné horko? Ve skutečnosti jim pomáhá s ochlazováním. Proto je rozhodně neholte, jen byste situaci zhoršili. 
  • Pokud se pes přeci jen přehřál, přiložte mu na třísla a podpaží studený obklad. Nikdy ho nepolévejte studenou vodou ani nepřikrývejte mokrým ručníkem, mohlo by mu to jen přitížit. 
  • Je nezbytné nasazovat psovi například v MHD náhubek? Pořiďte mu takový, ve kterém bude moct otevřít tlamu. Jedná se totiž o jediný způsob, jakým se pes ochlazuje. Fixační náhubky, které tlamu drží, by mohly způsobit přehřátí i následnou smrt zvířete. 
  • V případě, že uvidíte v horkých dnech psa zavřeného v nenastartovaném autě, nikdy neodcházejte. Velice brzy by totiž mohl zkolabovat. Sledujte psa a pokud začne například zrychleně dýchat, ihned zavolejte policii, která situaci vyřeší. 
  • Pokud máte přes léto na zahradě napuštěný bazén, pokuste se ho zabezpečit tak, aby do něj nespadla žádná zvířata. Dostat se ven už by se jim totiž nemuselo podařit. 
  • Chystáte po bazénu ještě grilovačku? Tak dávejte pozor, aby chlupáč nějakou dobrotu z grilu taky neochutnal. Spousta potravin pro něj totiž může být jedovatá.  
  • V případě, kdy si nevíte rady, jak konkrétnímu zvířeti pomoct, využijte aplikaci Zvíře+. Na telefonické podpoře Vám poradí, jak v dané situaci jednat nebo rychle zařídí zvířecí záchranku. 

 

Divoká zvířata se o sebe postarají, Vaše pomoc ale nebude na škodu 

Zvířata ve volné přírodě si většinou zvládnou vodu opatřit. I tak jim ale horké dny můžete několika jednoduchými způsoby ulehčit. 

  • Pro ptáky nebo hmyz připravte pítko, kde se můžou během veder občerstvit. Stačí, když na zahradě položíte několik misek s vodou a do nich dáte pár větviček nebo kamínků, aby se hmyz neutopil. Vodu pravidelně doplňujte. 
  • Často se stává, že menší divoká zvířata spadnou do nekrytého bazénu, odkud pro ně není cesty ven. Takže pokud takový na zahradě máte, pořiďte do něj speciální plováky. Stojí jen pár korun, ale mohou zvířatům zachránit život. 
  • Chystáte táborák? Tak nezapomeňte zkontrolovat ohniště. Často se tady schovávají třeba ježci, které by v plamenech čekala krutá smrt. 
  • Velkým utrpením jsou pro zvířata také ohňostroje, které jsou přes léto velmi časté. Pokud o nějakém plánovaném víte, napište organizátorům, ať si jeho pořádání ještě rozmyslí. Uleví tak zvířatům i přírodě. 

 

Hospodářská zvířata trpí nejvíc! Co pro ně můžete udělat hned teď Vy? 

Rozpálená dálnice, žádný stín, stání v koloně a žádná voda. Nějak takto vypadá běžný letní den hospodářských zvířat, která musí absolvovat transport kamionem. Převoz sám o sobě je stresující v každém ročním období, v létě se ale navíc přidává nesnesitelné horko, dehydratace a celkové vyčerpání.

Možnost ochladit se navíc nemají zvířata ani v českých velkochovech, kde ročně na přehřátí umírají například desítky tisíc kuřat. 

Zajímá Vás, jak můžete pomoct právě těmto zvířatům? Zařaďte do jídelníčku více rostlinných jídel! Není to žádná věda, ale dopad pro zvířata je obrovský. Zapojte se třeba do Tvojí výzvy, díky které během jednoho měsíce pocítíte, jaké benefity rostlinná strava nabízí. 

Zahlédli jste na soukromém pozemku přivázaného psa nebo třeba krávu, kteří nemají přístup k vodě? Informujte o tom prostřednictvím projektu Inspekce, který se zabývá týráním zvířat. Případ se díky Vám začne řešit a zvíře dostane naději na lepší život.